- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Sprchový kout versus vana. Spor, který trvá věky a který jen tak nebude znát vítěze. Nejlepší variantou je mít obojí a vybírat si podle nálady a času. Dnes dáme přednost sprchovému koutu a zaměříme se na to, jak ho co nejlépe vybrat - aby seděl přímo do vaší koupelny, dlouho vydržel a byl komfortní. Zeptali jsme se těch nejpovolanějších - odborníků na vybavení koupelny z české firmy ROLTECHNIK.
Základní parametry, podle kterých vybíráme sprchový kout, jsou dva: velikost a tvar. Ne v každé koupelně si totiž můžeme dovolit velkorozměrovou sprchu nebo bezbariérový vstup. Většinou se musíme přizpůsobit velikosti koupelny.
Na velikosti záleží
K tomu, abyste si mohli dopřát relaxační sprchu, potřebujete dostatečně velký sprchový kout. Pak se do něj vejde třeba i sprchové sedátko nebo hydromasážní panel. To se pak cítíte skoro jako ve wellness. Minimální rozměry sprchy by měly být 80 × 80 cm. V případě, že jste omezeni velikostí koupelny, doporučujeme spíše obdélníkový sprchový kout - zabere méně prostoru, a přitom je schopný poskytnout vám vyšší komfort. Častým a praktickým řešením je také čtvrtkruhový sprchový kout, který se umísťuje vždy do rohu. Myslete ale na to, že okolo něj musí být dost místa na bezpečný vstup do sprchy. Ideální rozměr sprchového koutu je 90 × 90 cm a větší. A když už jsme u velikosti, bude vás zajímat také výška sprchového koutu. Dlouháni budou koukat po sprchách o výšce alespoň 200 cm
Otevírání sprchových dveří
Prostor v koupelně má vliv nejen na samotnou velikost sprchového koutu, ale také na typ sprchových dveří. Máte na výběr z několika variant: posuvné, otočné, zalamovací nebo žádné - v takovém případě se jedná o tzv. walk-in sprchový kout. Jestliže ale máte v koupelně místa jen tak tak, budete spíše vybírat ze sprchových koutů s posuvnými dveřmi. Díky nim potřebujete volný prostor jenom na vstup do sprchy. Mnoho lidí se pak ale obává o čištění posuvných dveří. Zeptali jsme se, jak to je:
"Posuvných sprchových dveří se určitě nemusíte bát, tedy alespoň ne těch od Roltechniku. Nejenže se pohybují po kvalitních pojezdech, ale mají také funkci spodního odklápění. Vždy, když budete kout čistit, stačí dveře v dolní části odklopit, vyčistit a zase vrátit zpátky."
- odborník na sprchové kouty ROLTECHNIK
Otočné dveře jsou pak na údržbu o něco snazší, ale zase vyžadují více prostoru. Při otevření nesmí do ničeho narážet! I když je sklo velmi odolné, náraz do ostré hrany ho může poškodit. Bezpečnostní skla Roltechnik dokonce vydrží zátěž přes 154 kg. Menší nevýhodou otočných dveří je, že je při výstupu ze sprchy otevíráte ven a voda tak stéká po dveřích na podlahu. Další možností jsou zalamovací dveře - ty nezabírají místo, zalamují se totiž dovnitř sprchy, a tak ani nemusíte řešit kapající vodu.
S vaničkou, nebo bez vaničky?
Další, co budete muset při pořizování sprchového koutu, je, jestli kout s vaničkou, nebo bez vaničky. V případě novostaveb a rozsáhlejších rekonstrukcí se většinou přistupuje k bezbariérovému řešení - tedy montáži sprchového koutu rovnou na podlahu. Pokud ale pořizujete nový sprchový kout do současné koupelny a nemáte v plánu nějaké větší úpravy, zvolte sprchovou vaničku. Je pod ní schovaný odtok a nemusíte ho tak zasekávat do podlahy.
"Ať už se rozhodnete pro montáž s vaničkou, nebo bez, určitě si na pomoc zavolejte profesionála. Jedině při odborné montáži vám bude zajištěna bezproblémová funkčnost sprchového koutu a jeho garantovaná těsnost. V Roltechniku montujeme sprchové kouty už od 1.190 Kč."
- montážní technik ROLTECHNIK
Teď už máte dostatek informací k tomu, abyste si vybrali co nejvhodnější sprchový kout. Tak na co ještě čekáte? My vám doporučujeme sprchové kouty ROLTECHNIK. V outletu je nakoupíte hodně levně!