
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Pro začátek si ujasníme pojmy. Retro a vintage bytové doplňky často vypadají podobně, přesto je mezi nimi zásadní rozdíl. Jako retro označujeme nově vyrobené dekorace, které ovšem svým stylem odkazují k módě let minulých (teď asi nejvíc letí padesátá léta, ale retro může být takřka z celého minulého století).
Vintage oproti tomu představuje větší dobrodružství. Jedná se o autentické kousky staré několik desítek let. Najdete je na půdách, v antikvariátech nebo na dně skříně. Vintage je ale často kámen úrazu. Všechno co je staré, nemusí být ještě nutně vkusné. Nástěnné hodiny s kukačkou nechte na hájenku.
Jako první krok si zkuste představit, do jakého stylu případně období by se měl váš domov obléci. Vintage a retro stojí a padají s bytovými doplňky a na práci s detailem. Jako základ tedy potřebujete nadčasový nábytek, který nestrhne všechnu pozornost jen na sebe. Vybírejte velký nábytek tak, aby měl decentní vzhled a snadno kombinovatelnou barvu (ideální je například bílá). Na stěny a koberce volte spíše přírodní, krémové tóny jako třeba béžovou nebo pískovou.
Nyní, když máte kvalitní základ, začíná ta pravá zábava. Vybírat dekorace a drobnosti, které vašemu bytu dodají jeho nezaměnitelný ráz a vdechnou mu auru domácí pohody. Věřte nebo ne, ale každý plakát nebo každý dekorační polštářek mají u vás doma to „své" místo, kde budou fungovat nejlépe.
Když už jste se pustili do dobrodružství jménem retro, nebojte se hravosti a neobvyklých řešení. Celkový dojem z prostoru dokážou úplně změnit vtipně zvolené samolepky na zeď nebo rafinovaně schované světlo.