Upravit stránku
Hledáte způsob, jak oživit svůj interiér bez větších finančních i časových investic? Inspiraci vám nabídnou letošní trendy - pusťte se do vintage a retro. Nemusíte se obávat, pokud se zvelebováním bytu nemáte žádné zkušenosti - tenhle styl se podle pouček dělat nedá. Naopak, postačí vám estetické cítění a trocha intuice.

Jaký je rozdíl mezi retro a vintage?


Pro začátek si ujasníme pojmy. Retro a vintage bytové doplňky často vypadají podobně, přesto je mezi nimi zásadní rozdíl. Jako retro označujeme nově vyrobené dekorace, které ovšem svým stylem odkazují k módě let minulých (teď asi nejvíc letí padesátá léta, ale retro může být takřka z celého minulého století).

Vintage oproti tomu představuje větší dobrodružství. Jedná se o autentické kousky staré několik desítek let. Najdete je na půdách, v antikvariátech nebo na dně skříně. Vintage je ale často kámen úrazu. Všechno co je staré, nemusí být ještě nutně vkusné. Nástěnné hodiny s kukačkou nechte na hájenku.

Retro a vintage styl
Romantické duše většiny žen jásají - vintage a retro jsou opět v kurzu!

Jdeme na to


Jako první krok si zkuste představit, do jakého stylu případně období by se měl váš domov obléci. Vintage a retro stojí a padají s bytovými doplňky a na práci s detailem. Jako základ tedy potřebujete nadčasový nábytek, který nestrhne všechnu pozornost jen na sebe. Vybírejte velký nábytek tak, aby měl decentní vzhled a snadno kombinovatelnou barvu (ideální je například bílá). Na stěny a koberce volte spíše přírodní, krémové tóny jako třeba béžovou nebo pískovou.

Vintage doplňky
Vintage doplňky se nejčastěji hledají na půdách našich babiček, stačí je jen oprášit

Útulný domov


Nyní, když máte kvalitní základ, začíná ta pravá zábava. Vybírat dekorace a drobnosti, které vašemu bytu dodají jeho nezaměnitelný ráz a vdechnou mu auru domácí pohody. Věřte nebo ne, ale každý plakát nebo každý dekorační polštářek mají u vás doma to „své" místo, kde budou fungovat nejlépe.

Když už jste se pustili do dobrodružství jménem retro, nebojte se hravosti a neobvyklých řešení. Celkový dojem z prostoru dokážou úplně změnit vtipně zvolené samolepky na zeď nebo rafinovaně schované světlo.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti