
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Nemáte v zahradě opěrnou zeď, do které byste mohli ukotvit pergolu? To není žádný problém, alespoň ne pro samostojné pergoly. Ty totiž můžete umístit kamkoliv se vám zamane. Nejste nijak omezováni. Je libo mít pergolu uprostřed zahrady? Nebo třeba u bazénu? Je to čistě jen na vás. Samostojná pergola se stane odpočinkovým místem ve vaší zahradě, kterou zároveň ozdobí a dodá jí naprosto nový rozměr.
Velkou výhodou samostojných pergol je vynikající regulovatelnost světla. Zatímco do běžné pergoly ukotvené do zdi třeba půl dne vůbec nedopadá slunce (což byste na jaře a na podzim přivítali), v samostojné pergole si všechno řídíte vy - pokud tedy má vhodné vybavení.
Nepostradatelnou součástí každé samostojné pergoly jsou boční rolety. Díky nim si nejen regulujete dopad slunečních paprsků, ale také se schováte před nepříznivým počasím. Na jaře a na podzim naopak využijete šance nachytat nějaké sluníčko. Zatímco v zastíněné pergole by vám ještě byla zima, v té samostojné se pěkně ohřejete.
Kvalitu a uživatelnost pergoly ovlivňuje hned několik faktorů. Je to konstrukce, která udává především životnost pergoly, výbava, která dokáže značně zvýšit váš komfort, a také střecha. Střešní krytinu na pergolu vybírejte velmi pečlivě. Pokud budete chtít pergolu využívat pouze omezeně - cca na 3 měsíce v roce, postačí vám různé sklolaminátové nebo polykarbonátové desky s vybranou průsvitností.
Jestliže ale chcete pergolu využívat mnohem déle, téměř po celý rok, zvolte pohyblivou střechu. V létě vám poskytne stín před ostrým sluncem, na jaře a na podzim si můžete sluníčko regulovat přesně tak, jak vám bude příjemné. Při výběru pohyblivého zastřešení ale buďte velmi obezřetní. Tkanina musí odolávat vysokým i nízkým teplotám, UV záření, větru a dešti.