Upravit stránku
Cesty nás zahradou provázejí a propojují různé prvky. Jedním takovým prvkem může být i místo k sezení. Typ a velikost posezení se odvíjí od vašich nároků a velikosti zahrady. Může se jednat o lavičku pod stromem, pergolu nebo altán. Pokud nic podobného ještě na své zahradě nemáte, poradíme vám, jak, kde a z čeho si místo pro příjemný odpočinek vytvořit.
A proč pergolu, altán, či jiné prvky umisťovat do zahrady? Jedním z důvodů je možnost trávit letní měsíce venku na zahradě v kruhu rodinném či s přáteli. Dále pak toto místo můžete využívat jako relaxační koutek pro četbu knih, můžete se kochat výhledem do krajiny (či pohledem na vlastní dům), nebo jej můžete využívat jako místo pro odpočinek po náročném pracovním dni.
Terasa z tropického dřeva a zastřešený altán s krbem - www.green-project.cz
Terasa z tropického dřeva a zastřešený altán s krbem - www.green-project.cz

Kam umístit zahradní posezení?


Posezení nemusí být nutně na zpevněné ploše (například na dlažbě či kameni). Vše závisí na tom, s jakou frekvencí bude místo k sezení využíváno a zda stavební prvek bude trvalý (statický) nebo se bude jednat o přenosné (dynamické) posezení.

Luxusní pergoly z kvalitních materiálů vám nabízí společnost Maron. Pergolu přesně na míru vaší zahradě najdete jen u nás! 

Přenosné sezení umožňuje pobyt v zahradě na různých místech. Nevýhodou je stěhování zahradního nábytku po zahradě nebo je nutné opatřit více zahradních sestav.

Typy posezení

 

  • Pergola - okrasná stavba tvořená trámy a latěmi, nahoře spojená; slouží jako opora pro popínavé rostliny
  • Altány - malé ozdobné stavby, většinou dřevěné; dříve často v zámeckých parcích zděné

V dnešních zahradách se často využívají stavby, které jsou kombinací altánu a pergoly. Je to jednoduchá laťová stavba, která je však velmi často zastřešena.

  • Terasa - venkovní pokračování domu; často umístěna nad terén, může být i na střeše domu. Dnes často tvořena z tropických dřev či kamenné dlažby.
Terasa z tropického dřeva - www.green-project.cz
Terasa z tropického dřeva - www.green-project.cz
Relaxační zahradní posezení mohou být zastřešená i bez střechy. Na typu krytiny je závislá konstrukce stavby. Tašky umisťujeme na mohutnější stavby, kdežto lehké krytiny (šindel, lepenka, makrolon,…) je možné použít na méně masivní stavby. 

Materiál vhodný pro stavbu posezení na zahradu

Při stavbě zahradního posezení můžete využít dřevo, kámen, cihly. Vhodné je použitý materiál využít i jinde v zahradě či na domě. Zajistíte tak jednotu daného stylu. Pro pocit bezpečí bývá jedna stěna vyzděná či jiným způsobem odcloněná (palubky, horizontální žaluzie, mřížoví).

Pořiďte si WPC terasovou dlažbu s dlouhou životností!

U trvalých staveb je nutné si rozmyslet tvar, četnost využití, typ podlahy i umístění krbu. S tím je spojena i velikost zahradního posezení.

  • Lavička pro jednu osobu zaujímá minimálně 1,8 m2
  • Pergola pro 4 osoby musí splňovat minimální velikost 2,8 x 2,8m
  • Chceme-li pod pergolu umístit stůl pro 6 lidí a 2 lehátka musíme počítat s plochou alespoň 9 x 3 m

V případě větších nároků (umístění krbu či venkovní kuchyně) musí být plocha pro posezení mnohem větší.

Pro navození příjemné atmosféry zahradního posezení by na prostornou terasu či pergolu by měla navazovat větší travnatá plocha. Neztratíte tak kontakt s přírodou.

Jaký zvolit tvar? 


Tvar zahradního posezení by měl vycházet z tvaru domu či zahradních dispoozic. Posezení může být čtvercové, obdélníkové, kruhé, půlkruhové i zcela atypické. S tímto vám nejlépe poradí zahradní architekt, který zvolí tvar tak, aby bylo posezení prostorné a přitom nezabíralo většinu zahrady.

Vybíráme typ podlahy


U četněji využívaných pergol je nutná zpevněná plocha. Vybírejte stejný nebo podobný typ materiálů jako pro cesty, tedy například dlažbu, kámen nebo dřevo - nejlépe tropickou dřevinu, protože je odolnější. V případě mobilních posezení bývá využita travní plocha. Jak jsme ale podotkli již výše - nevýhodou je neustálé přenášení zahradního nábytku.

Zahradní posezení s krbem

Pergoly s krbem jsou fajn

Pergoly s krbem jsou stále populárnější. A proč by ne. Je přeci lepší posedět s přáteli u dobrého pití a právě dodělaných dobrůtek z krbu. Nehledě na to, že plápolající plamínky po setmění navodí tu správnou atmosféru.

Zahradní krby mohou být pevně spojené s pergolou nebo volně v prostoru. Ohniště je možno umístit rovněž uprostřed pergoly, pokud se jedná o kruhový tvar.

Obraťte se na profesionály

Posezení do zahrady patří stejně tak jako trávník. Pokud si s altánem nevíte rady, obraťte se raději hned na profesionály. Zahradní architekt rád pomůže s výběrem vhodného místa pro posezení a rovněž i s detailním návrhem stavby šitým přímo na míru. Zahradu pak máte možnost vnímat i z jiných úhlů a můžete si užívat její krásy i za deštivých dnů. 

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti