Upravit stránku
Jak slaví Vánoce lidé v Americe, ve Španělsku, Švédsku nebo v Austrálii? Nahlédněte za okna některých z nich a inspirujte se novými nápady. Jen tak, pro radost. Vždyť vy přece víte, že nejkrásnější vánoční tradice a výzdobu máme u nás doma.

Vánoce v Nordic stylu


Skandinávský styl patří k nejoblíbenějším u nás. A zvláště o Vánocích je velmi inspirativní. Vezměte si z něho příklad, máte-li rádi přírodní materiály, bílou, černou, svíčky, kožešiny a plédy s norským vzorem. To vše je totiž pro nordic styl typické. O vánočních svátcích pak můžete klasicky zařízený interiér ozvláštnit svítícími lampiony ve tvaru hvězdy, svátečně prostřeným stolem s ručně vyráběnými jmenovkami, věncem ze jmelí apod.

Vánoce v Nordic stylu

Americké Vánoce


Amerika je směsicí kultur, vyznání a tradic, které si s sebou v minulosti přistěhovalci přivezli. Díky tomu jsou americké Vánoce velmi pestré, zábavné a nesou se v duchu jedné velké párty. Američané se rádi schází s celou rodinou, vzdálenými příbuznými a přáteli. Spolu si pak u jednoho velkého jídelního stolu vychutnávají svátečního pečeného krocana a vánoční puding polívaný brandy. K tomu nesmí chybět ten největší vánoční stromek, jaký lze sehnat, někdy až kýčovitě nasvícený dům a samozřejmě vymetený komín (aby měl Santa volnou cestu).

Americké Vánoce

Vzhůru do Španělska na La Misa del Gallo


…neboli tradiční Kohoutí mši, na které nesmí o štědrovečerní večer chybět žádný Španěl. Tamní Vánoce jsou totiž velmi tradiční, především náboženské svátky. Mše, betlém, klasicky nazdobený stromeček, zvonky - o tom jsou španělské Vánoce a ne o nakupování a Santa Clausovi. A navíc nesmí chybět preclíky ve tvaru koruny a boty na oknech plné slámy a mrkve pro Tři krále a jejich koně, kteří přinesou 6. ledna dárky všem dětem.

Vzhůru do Španělska na La Misa del Gallo

Vánoce u protinožců


A jak slaví Vánoce třeba v takové Austrálii? Ačkoliv je to docela vtipné, stejně jako u nás. Pokud zavítáte 24. prosince do Austrálie, uvidíte na oknech jinovatku a na domech rampouchy - samozřejmě umělé, protože všude bude okolo asi 30 stupňů. Na náměstí se můžete vyfotit u stromečku (v kraťasech) a klidně si zajděte do obchoďáku na vánoční výprodej. A večer si místo kapra dejte celou mísu darů moře.

Vánoce u protinožců
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti