Upravit stránku
Nic netrvá věčně, a tak je jasné, že i vrták se jednou ztupí. Co potom s ním? Dá se takto tupý vrták znovu naostřit? Samozřejmě, že dá. Stačí jen mít ten správný nástroj. K ostrým vrtákům vám pomůže správná bruska vrtáků.
Říkáte si: "Co se starým tupým vrtákem?" Většinu z nás napadnou dvě možnosti - buď ho vyhodit, nebo přebrousit.

Většina výrobců vyrábí vrtáky s geometrií velmi podobnou, kde se nepočítá s opětovným přeostřením nástroje. Každý vrták má pak jádro plynule se rozšiřující ke stopce. Tím je zajištěna tuhost vrtáku, avšak obráběč zde stojí před problémem, že při každém přeostření se geometrie vrtáku mění a on musí improvizovat.

Vrták opětovně přebroušený nemá a nemůže mít původní geometrii špice danou výrobcem, a tedy i jeho užitné vlastnosti se změní. Jádro vrtáku řady CZ je tenké i v délce 1-2 D o špice vrtáku, takže při přeostření se geometrie nástroje nemění. I mezi výrobci existuje však firma, která již při vývoji vrtáku počítala s jeho opětovným přebrušováním.

Vrtáky, které lze přebrousit


Zřejmě je to v české povaze - snažit se vždy vymyslet něco ještě lépe, než se to dělá ve světě. Český výrobce vrtáků firma Nástroje CZ ve své vývojové řadě označené CZ má vrtáky, které je možno brousit. V čem jsou jiné?

Výjimečné jsou svou geometrií, která se projeví užitnými vlastnostmi. Ten základní princip výjimečnosti je ve velmi tenkém jádru vrtáku na špici. Jádro je tenké i dále v délce 1 až 2 D od špice vrtáku. To je úsek, kde se při přeostření špice vrtáku geometrie nezmění a užitné vlastnosti zůstávají stejné jako u nového vrtáku CZ. Dále pak  s rostoucí vzdáleností od špice vrtáku jádro narůstá na několikanásobek oproti běžným typům vrtáků. Tak je dosaženo potřebné tuhosti nástroje.

Bruska vrtáků


Vrták lze přeostřit v ruce nebo strojně na ostřičce. První varianta je méně vhodná. Vliv brusiče na kvalitu přeostření je zde zásadní. Abychom dosáhli vždy správného nabroušení špice, je vhodné použít strojní brusku vrtáků.

Na našem trhu je velké množství takových zařízení na ostření vrtáků. Zatím je nikdo vzájemně neporovnal. Na základě vlastních zkušeností však můžeme doporučit brusky vrtáků BV13 (rozsah 2–13 mm) a BV26 (rozsah 13–26 mm).

Bruska BV26 - www.vrtaky-vrbovsky.cz
Bruska BV26 - www.vrtaky-vrbovsky.cz

Brusky nabízejí velmi profesionální přeostření vrtáku včetně křížového podbrusu typu C dle DIN1412. Obsluha je velmi jednoduchá a rychlá. Pro ostření vrtáků z běžných rychlořezných ocelí je bruska vybavena kvalitním CBN kotoučem.

Pro ostření vrtáků s tvrdokovem je v příslušenství i diamantový kotouč. Aby brus byl kvalitní a nedošlo k vyhřátí materiálu na špici, je na ose brusného kotouče připevněná turbínka, která chladí broušený materiál vzduchem.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti