Upravit stránku
Otázky a odpovědi v tomto tématu si připravil Petr Ševčík, produktový manažer GoSAT.

Bude mi správně fungovat příjem podle nové normy DVB-T2? Jak to zjistím?

Vysílání v normě DVB-T2 je mnohem citlivější na rušení signálu. Pokud máte problémy s příjmem signálu už nyní, je dost pravděpodobné, že vás čekají ještě větší. Očekává se, že s příchodem DVB‑T2 poklesne podíl domácností, které touto cestou přijímají televizní signál, až o deset procent.

Mohu si vybrat, jestli DVB-T2, nebo satelit?

Volba je jen na vás. Záleží na podmínkách příjmu na konkrétním místě. Pokud je u vás signál pozemního vysílání nekvalitní, je satelitní příjem ideálním řešením - stejně jako pro více než čtvrtinu českých domácností. Je to druhý nejpoužívanější způsob příjmu televize.

Jaké má satelitní příjem výhody?

Mezi zásadní pozitiva patří příjem vysílání na celém území republiky. Je pouze zapotřebí zajistit, aby měla přijímací anténa výhled na oblohu. Další výhodou oproti pozemnímu vysílání je možnost ladění velkého počtu programů zdarma.

Jaké jsou další způsoby sledování televize, pokud nechci satelit?

Vedle satelitu zbývá ještě kabelová televize nebo vysílání přes internet. První způsob je závislý na kabelových rozvodech a druhý na internetovém připojení.

Budu chytat satelitní signál? Bydlím u lesa, mám výhled na zeď atp.

Je podstatné, aby byl přímý výhled na určenou družici (obvykle jih). Strom v těsné blízkosti vadit může, ale pouze pokud je vzdálený od paraboly méně než 10 až 15 metrů. Technik má obvykle dost zkušeností na to, aby pohledem odhadnul, zdali je příjem možný, nebo ne.

Muž, který sleduje fotbal na televizi

Má satelitní příjem nějaké další výhody?

Záleží na tom, jaké funkce nabízí váš satelitní přijímač. Ceněnou funkcí je nahrávání až dvou programů najednou a sledování třetího. Život usnadní také automatické ladění a aktualizace programů. Existuje také model, který umí kombinovaný příjem DVB-T2 i satelitního vysílání. To může být užitečné, pokud chcete zachovat obě možnosti příjmu. Ať už z důvodu jistoty, nebo širší nabídky programů.

Potřebuji k příjmu přes GoSat satelit připojení k internetu?

Internetové připojení je potřeba pro funkci hybridní televize (HbbTV). Pro běžný příjem jej nepotřebujete. Hodí se také, pokud váš satelitní přijímač podporuje aktualizace softwaru přes internet, protože tím vám odpadnou další starosti.

Všude slyším o hybridní televizi. Má mě to zajímat i u satelitu? Co k tomu potřebuji?

Hybridní televize je způsob, kterým televizní stanice přidávají k vysílání různé interaktivní služby. Nejrozšířenější bývá přístup k archivu pořadů. Bohatou nabídku má například ČT, ale svou aplikaci má i stanice Prima nebo Nova. Tento obsah se k vám dostává přes internet a sledujete jej ve své televizi. Největší výhodou je snadné použití: nemusíte otevírat internetový prohlížeč a proklikávat se k tomu, co hledáte. Vše zvládnete s televizním ovladačem. Do budoucna se očekává další rozšiřování služeb hybridní televize a stanic, které je budou nabízet. HbbTV se v přijímačích a set top boxech běžně nevyskytuje, a pokud o tyto zajímavé funkce stojíte, hledejte je nejlépe u značek, které mají certifikaci od operátora satelitního vysílání.

Kolik mě bude stát přechod na satelit?

Podle vybavení se nové vybavení může pohybovat zhruba okolo dvou a půl tisíce korun. Záleží na vašich požadavcích, podle kterých si budete vybírat výbavu satelitního přijímače. Některé přijímače mají více funkcionalit a umějí například nahrávat a zároveň sledovat jiný program.

Do ceny je potřeba zahrnout také instalaci, kterou je v tomto případě opravdu lepší svěřit odborníkovi. Tomu v průměru zaplatíte okolo sedmi set korun. Za takovou cenu se jistota rozhodně vyplatí.

Kolik stojí satelit měsíčně?

U největšího českého poskytovatele satelitního vysílání Skylink je základní balíček zdarma. Musíte pouze uhradit servisní poplatek. Další balíčky programů lze přikoupit a jejich ceny začínají od 220 Kč měsíčně.

U koho je nejlepší si satelitní příjem objednat?

Největším poskytovatelem satelitního vysílání u nás je společnost Skylink, která má kvalitní nabídku programů a mnoho z nich je v HD kvalitě. Doporučil bych zvolit ji, ale poskytovatelů je samozřejmě více.

Zvládnu si satelit nainstalovat sám?

Doporučujeme spolehnout se na odbornou montáž, mnoho prodejců tohoto vybavení ji nabízí automaticky. Vyvarujete se tak možným problémům.

Zvládá satelit HD kvalitu?

Ano, satelitní vysílání běžně nabízí vysoké rozlišení full HD a nabídka se postupně rozšiřuje.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti