Upravit stránku

Závěsy a záclony zdobí většinu našich domovů, patří také na chalupu? Odpověď je jednoduchá, pokud je tam chcete, tak ano. S jejich pomocí můžeme interiéru dodat šťávu nebo ho úplně zničit. Jak závěsy a záclony na chalupu vybrat?

Jak vybírat?


Jako první si ujasněte, co mají splňovat. Chcete závěsy dekorační nebo očekáváte, že okna v případě potřeby zatemní? Ač se to nezdá, závěsy i záclony mají kromě dekorační hned několik dalších funkcí – izolují světlo, teplo, chlad a dokonce i zvuk. Podle vašich požadavků zvolte správný materiál a rozměry textilie. Chtělo by se říct, že na chalupu nepotřebujete špičkovou kvalitu, ale přílišné šetření určitě není na místě. Dá se předpokládat, že záclony a závěsy na chalupě budou několik dalších let, proto nepodceňte jakost látky.

Záclony zútulní vaši chatu a dodají vám pocit bezpečí

Nebojte se závěsů na chalupě


Závěsy jsou výrazným dopňkem interiéru a skvěle budou působit i ve vaší chalupě. Jezdíte si tam odpočinout a nabrat síly? Vytvořte si co nejpříjemnější prostředí!

  • V případě závěsů na chalupu dejte přednost hustěji tkaným textiliím – propouští méně světla, večer vás ochrání před zraky zvědavých sousedů a ráno vám dopřejí delší spánek. Jestli máte možnost půjčit si vzorník látek, neváhejte a využijte ji! I když barvu i styl interiéru znáte do detailů, může se stát, že tam vybraný odstín či vzor nebude zapadat.
  • Rozměry závěsů určete podle toho, jestli chcete mít jen ozdobné pruhy látky na bocích okna nebo budete závěsy zatahovat. V prvním případě je potřeba koupit látku o rozměrech šíře vašeho okna. Ve druhém případě (závěs se bude zatahovat) se doporučuje koupit 2 – 2,5 násobek šíře okna a to kvůli řasení a látce, která bude při zatažení okraje okna přesahovat. Nicméně je dobré koupit víc materiálu na případné další doplňky do interiéru – ubrus nebo třeba polštáře ze stejné textilie krásně propojí vzhled celé místnosti.
Různé látky
Při výběru vhodných záclon či závěsů se fantazii meze nekladou.

Záclony jako ozdoba místnosti

Dobře vybraná záclona je bezesporu jedinečnou ozdobou jakékoliv místnosti. Stejně jako u závěsů, je potřeba i záclony na chalupu volit s ohledem na ráz interiéru. Vybrat záclony na chalupu je stejně složité, jako u závěsů. Budete překvapeni kolik různých vzorů, materiálů a barev je na trhu dostupných. Opět by bylo nejlepší si půjčit vzorník a porovnat ho přímo v interiéru, kam záclony vybírate, ale pokud ta možnost není, vezměte si kousek interiéru s sebou. Například kousek koberce, potahů na polštáře nebo tapety vám usnadní výběr.

Jaké zvolit rozměry?


Záclona by měla být vždy dostatečně nařasená, nejlepší je koupit 2,5 – 3 násobek šíře okna. A délka? Dlouhé záclony vypadají vždy lépe než ty neurčité poloviční délky. Jak to udělat když nechcete úplně zakrýt výhled z okna? Možností je hned několik, můžete použít římské záclonové rolety nebo třeba romanticky překřížené záclony.

Závěsy a záclony na chalupu určitě mohou patřit, co myslíte? Jaké vzory byste zvolili vy? Babičkovské, jednobarevné, s tématikou zahrady nebo moderně laděné?

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti