Upravit stránku
Znáte někoho, kdo nemá rád jahody? Tyhle malé červené zázraky nám každoročně zpříjemňují léto. Jíme je rádi čerstvé, mražené, svařené, tekuté, pijeme je se šampaňským, máme s nimi zmrzlinu nebo jogurty. Jahody jsou miláčky téměř všech. Pokud máte možnost, vypěstujte si je na vlastní zahrádce. Poradíme vám jak.

Co zařídit před samotným pěstováním jahod


Jako téměř u všech druhů ovoce potřebujete před vysazením jahod připravit nejdříve půdu. Ta musí obsahovat co nejvíce živin, kterou z ní budou rostliny čerpat. Představte si, co takový malý jahodový keříček musí vynaložit síly, aby vyplodil šťavnaté jahody! Musíte mu přece pomoci. Jahodníky jsou háklivé na optimální rozložení dusíku v půdě. Na 1 m2 byste tak měli navézt až 10 kg kompostu.

Jahodník můžete mít na jednom záhonku třeba i 3 roky, a tak je nezbytně nutné, abyste ho ve vegetačním období správně hnojili. V obchodě si můžete koupit dokonce speciální namíchaná hnojiva na jahody. Jahodník také potřebuje vydatnou zálivku, zejména pak v období mezi kvetením a dozráváním plodů, kdy se rostlina nejvíce vyčerpává.

Kompost navážejte zjara 2 týdny před výsadbou. Pokud navážíte hnůj, musíte s přípravou začít už na podzim, jinak by se jahodník spálil.

Jak je to s černou fólií

Černou fólii nevídáme pouze pod jahodníky, ale i pod další zeleninou, ovocem nebo keříky. Pokud máte dostatek času na pletí zahrádky, černou fólii mít nemusíte. Výhodou fólie je nejen neprorůstání plevele, ale také čistota plodů. Ty se zejména po dešti nebo po zálivce neobalí hlínou. Černá fólie nepropouští do půdy světlo, a tak dochází k lepšímu prohřívání hlíny, která zároveň tolik nevysychá. Zálivku tedy nemusíte opakovat tak často. Nevýhodou ale je, že odnože nedokážou samy zakořenit, a tak jim musíte pomoci. Dáte je do kelímku nebo květináče s hlínou a necháte je zakořenit zvlášť.

Začínáme s výsadbou


Máte hned dvojí možnost - vysadit jahodníky v dubnu a květnu nebo v srpnu a září. Vysázíte-li je na jaře, už na podzim budete mít další sazenice, které rozsadíte. Díky vyšší vláze se lépe uchytí. Ale i na konci září jahodník dobře zakoření, protože pro svůj růst využije ranní rosu a nižší noční teploty.

Vyberte si z velkého množství sazenic ty nejlepší. Důležité je rozlišit ranou odrůdu od polorané a pozdní. Každá má pak jiné vlastnosti, některá je náchylnější ke skvrnitosti listů, některá je odolná vůči chorobám. Faktem je, že vám v každém zahradnictví měli poradit, jaká odrůda jahodníku je vhodná právě na vaši zahrádku.

Kolem záhonku s jahodami dejte dekorativní pletivo. Jahodníky tak budou i ozdobou zahrady!
Jahody můžete vysázet i koncem září.

Jahody můžete vysázet i koncem září.

Přejeme vám mnoho zdarů při pěstování jahod a dobrou chuť při jejich sklízení!

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti