Upravit stránku

Sháníte nové bydlení a jste pevně rozhodnutí, že chcete do bytu? Pak máte hned několik možností - buď budete pouze v nájmu nebo si koupíte byt do osobního vlastnictví nebo si pořídíte byt družstevní. Jaké jsou výhody a nevýhody poslední možnosti se dozvíte v dnešním článku.

Dostaneme-li možnost jít bydlet do družstevního bytu, s největší pravděpodobností to bude byt ze staré zástavby. Nové družstevní byty se totiž v posledních letech moc nestavějí. V takovém případě budete v podstatě také nájemník. Dostanete podíl v bytovém družstvu, který je spojený s právem užívat byt.

Kdy neplatíte daň z převodu nemovitosti


Pokud splníte podmínky pro osvobození daně z příjmů, vyhnete se vysoké dani za převod nemovitosti. Osvobození dosáhnete, jestliže jste již minimálně 5 let členem bytového družstva. Další možností je, že částku, kterou jste za převod získali, investujete do bytu minimálně do 1 roku od jejího přijetí. Bydlení v družstevním bytě má ale i své riziko. Pokud se bytové družstvo dostane do finančních problémů, můžete o byt dokonce přijít.

Koupě družstevního bytu je snazší a rychlejší.

Koupě družstevního bytu je snazší a rychlejší.

Dříve bylo složitější i financování družstevního bytu pomocí hypotéky. Dnes jsou ale banky mnohem flexibilnější a vy tak můžete na hypotéku dosáhnout i v případě, že budete užívat byt družstva, musíte jím však ručit, tak jako u nemovitosti v osobním vlastnictví.
Prodej či koupě družstevního bytu je administrativně, finančně i časově mnohem méně náročné, než u bytu v osobním vlastnictví.

Obchodujte!


Pokud se chcete vzdát bydlení v družstevním bytě, nemusíte ho prodávat, obchodujte se svým družstevním podílem. Vy i zájemce o byt se tak vyhnete pobíhání po úřadech i daňovým přiznáním. Vaše cesta k penězům, které jste do družstevního bytu investovali je tak mnohem snazší a rychlejší.

Pokud chcete družstevní byt pronajímat, musíte mít souhlas družstva.
 
Obchodujte se svým družstevním podílem.

Obchodujte se svým družstevním podílem.

Opravy družstevních bytů


Jak je to s investováním do oprav družstevních bytů? Stará se o ně družstvo, ale pokud žádáte opravu bytu, musíte si ji zařídit sami. Družstvo rozhodne, zda je oprava užitečná pro většinu obyvatel domu a činí tak v jejich zájmu. Proto choďte poctivě na schůze družstva, abyste věděli, jak se rozhodlo právě o vaší žádosti.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti