- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Snad nejoblíbenějším místem na každé zahradě je venkovní posezení. Kdo by si rád neposeděl s přáteli nebo si na své zahradě v klidu neodpočinul třeba u hrnku kávy? Jako je každá zahrada jiná, liší se i druhy sezení a ohnišť.
Jaké jsou druhy sezení v zahradě?
Někdo chce na své zahradě čistě přírodní posezení, jiný altánek a další něco mezi tím. Sezení může se zahradou splynout nebo se stát jejím dominantním prvkem. Nejlepší je to, které do zahrady bez problému zapadne a vám dá dobrý pocit. Jak můžeme posezení řešit? Toto jsou základní druhy posezení:
- Loubí - jednoduchá konstrukce nejčastěji tvořící bránu nebo průchod nebo rámující posezení. Vhodná pro popínání rostlinami.
- Pergola - externí odkaz - otevřená dřevěná konstrukce s částečně plnými nebo propletenými boky. Její střechu tvoří příčná prkna nebo dřevěný rošt vhodný k porůstání rostlinami. Lze ji i zastřešit plně nebo částečně průhlednou střechou proti vodě a slunci.
- Altánek - z větší míry uzavřená dřevěná stavba, většinou i s dveřmi a pevnou neprůhlednou střechou chránící proti dešti. Boky jsou většinou plné, protože slouží i k ochraně proti větru, mohou být i zasklené.
- Terasa domu – ať už otevřená nebo krytá, poskytuje ideální prostor pro vytvoření posezení. Můžete si pořídit terasu s různých materiálů - dlažby, dřeva nebo dřevoplastovou terasu - externí odkaz .
- Přírodní posezení s ohništěm – může být řešeno jen špalky či kládami uspořádanými do kruhu kolem ohniště.
Než začnete samotné posezení budovat, položte si několik otázek. K čemu má sloužit? K podávání jídla? K posezení u pěkného zátiší? S kolika lidmi se při sezení počítá? Jaký je celkový styl zahrady? Odpovědi na ty otázky vás přivedou k tomu, jaké posezení zvolit a kde ho ve vaší zahradě postavit. Nábytek volte vždy pouze ten, který je určený pro venkovní umístění– musí odolávat povětrnostním vlivům.
Jak na ohniště?
Ohniště je kouzelným a jedinečným prvkem zahrady. Kromě opékaní buřtů na něm můžete i grilovat, stačí pouze použít vhodnou mřížku a přírodní gril je na světě. Pokud se rozhodnete, že kromě udírny či venkovního krbu chcete také klasické ohniště, dodržte několik zásad.
- Ohniště zakládejte pouze tam, kde nehrozí zapálení okolí – například vysokých trav či dokonce stavby.
- Vykopejte díru do země, vyložte ji třeba zbylými dlaždicemi zámkové dlažby a okraje zbavte trávy. Ohniště v zemi je bezpečnější než na povrchu a díky vyložení dlaždicemi se vám bude snáze udržovat.
- Snažte se místo vybrat tak, aby kouř z ohně nerušil vaše sousedy. Například na konci zahrady.
- Pokud bude ohniště větší, respektive tam budete pálit třeba ořezané větve stromů a vznikne tím větší oheň, nahlaste ho předem hasičům. Vyhnete se nepříjemnému a hlavně zbytečnému problému.
Sezení a ohniště na zahradu bezpochyby patří, stačí si jen vybrat, jak bude vypadat právě to vaše. Upřednostňujete přírodní posezení nebo spíš altánky? Vyhraje písnička u táboráku nebo pohodlí pergoly?
Původní autor: Ivana Tumpachová