Upravit stránku
Většina z nás prodává nebo kupuje nemovitost jednou, dvakrát za život. Jde o poměrně složitou transakci. Pokud se laik rozhodne, že to zvládne bez realitní kanceláře, měl by si dát velký pozor. Vyplatí se vůbec podstoupit rizika prodeje bez realitky?

Prodávám a pronajímám bez realitky


Realitní kanceláře přebírají starosti spojené s prodejem vašeho bytu. Je tedy logické, že při prodeji na vlastní pěst se musíte obrnit trpělivostí. Bude vás to stát spoustu času a nervů. Jste připraveni, že zájemci budou chtít prohlídku i v pracovní době? Zvládnete vreyřizovat všechny hovory sami?

Rozlučte se tedy s klidnými víkendy. Když chcete rychle prodat a pronajmout, musíte přistoupit na podmínky zájemců. Oni jsou také zaměstnaní, takže prohlídku požadují večer nebo v sobotu a neděli. Připravte si odpovědi na otázky všeho druhu, i technického charakteru.

Samozřejmou službou realitních kanceláří by měl být odhad ceny nemovitosti. Při samostatném prodeji je to na vás. Můžete srovnávat podobné nabídky ve vašem městě. Často se ale stane, že cena není určená správně. Bez kvalifikovaného odhadu se můžete zbytečně okrást, ale i cenu přepísknout a odradit tím všechny zájemce.

Smlouvám nejlépe rozumí právník


Málokdo se nakolik vyzná v právu, aby byl schopen sám sepsat kupní nebo nájemní smlouvu. Při prodeji jde o velké peníze. Chcete riskovat, že o ně přijdete? Nemusí hned dojít na nejhorší scénáře. I velké zdržení kvůli nutnosti sepsat smlouvy znova je však nepříjemné. Chcete už nově bydlet nebo mít hotovost na svém účtu, ale katastrální úřad vám smlouvu vrátil pro neplatnost.

I když jsou předlohy nejrůznějších smluv dostupné na internetu, nespoléhejte na ně. Právní úkony svěřte do rukou znalce. Není to ale zadarmo. Vyčleňte si 5 - 10.000 Kč i více. Nakonec tedy prodejem bez realitky neušetříte tolik.

Těhotná žena a muž

Každý mladý pár sní o novém bydlení. Kupujete bez realitky? Pak si vše řádně prověřte.

Kupuji bez realitky


Musíte si dobře prověřit prodávajícího. Základní úkol každého, kdo nakupuje byt bez pomoci realitní kanceláře. Zadejte jméno a e-mailovou adresu majitele do internetového vyhledávače. Budete se divit, kolik osobních informací je možné tímto způsobem zjistit. Stejnou cestou si majitel může prověřit i vás.

Výchozí listinou pro kontrolu majitele je výpis z katastrálního úřadu. Vyčtete z něho všechny důležité informace o majetkoprávních vztazích, které se týkají vybrané nemovitosti. Je člověk, s kterým jednáte, opravdu majitel nemovitosti?
Spoluprací s renomovanou realitní kanceláří ušetříte čas i peníze.

Co najdete v katastru nemovitostí:

  • SJM, společné jmění manželů - s prodejem musí souhlasit oba
  • Majitel vlastní celou nemovitost - kdyby mu patřila jen část a zatajil to, hrozí problémy
  • Majitel vlastní i pozemek pod domem - kdyby ne, museli byste platit nájem za pozemek
  • Zástavní právo - spojené s hypotékou
  • Exekuce - nejde při ní převádět na nového majitele
  • Věcné břemeno - musíte v bytě nechat někoho dožít

Jste si jisti, že si bez služeb realitní kanceláře vše ohlídáte? Není to zbytečný hazard? Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti