Upravit stránku
A je to tady zase! Přichází jaro (i když si letos dává hodně na čas) a nám nastává jedna nepříjemná povinnost - jarní úklid. Jak ho zvládnout o víkendu a nezbláznit se při tom? To vám poradíme v dnešním článku.

Jste roztěkaná a nevíte kam dřív skočit? Chvíli myjete okna, chvíli leštíte zrcadla, pak zase utíráte prach, vidíte smítko na zemi, tak jdete pro vysavač. Stop! Takhle to totiž nejde. Musíte si stanovit řád a systém a podle něho postupovat, jinak se nedoberete ke zdárnému konci - bytu, který se blýská čistotou!

Nezačínejte uklízet, dokud se vám po křeslech válí odhozené oblečení nebo na zemi zapomenuté dětské hračky. Nejdříve „vykliďte pole" a všechny věci, které nejsou na svém místě, vraťte do skříní. Teprve pak se vrhněte na jarní úklid.

A čemu se musíte stoprocentně vyhnout? Sentimentu! Takže žádné prohlížení starých fotek, žádné vzpomínání na to, jak vám tahle sukně kdysi slušela, ale už se do ní stejně nedostanete. Zkrátka se s úklidem nepiplejte.

Máte zašlapané skvrny na koberci, které nejdou odstranit? Objednejte si strojové čištění koberců v Praze od firmy DOLEŽAL-DUHA, s.r.o.
Pokojíček s různobarevným nábytkem
Dejte všechny věci tam, kam patří. Kažná má svoje místo.

1.      Tip - začněte shora


A to utírám prachu. Nevíme, jak oblíbené jsou u vás známé chlupaté barevné prachovky - u nás moc ne, prach totiž jenom rozvíří. Proto spíše vsaďte na antistatickou utěrku, která si poradí i se zvířecími chlupy. Pokud máte skleněné lustry, utřete z nich také prach. Nábytek skvěle vyleštíte leštěnkou ze včelího vosku.

2.      Tip - vyrobte si univerzální čisticí prostředek


Znáte to, v drogerii nevíte, pro jaký přípravek dříve sáhnout. Každý je na něco, ale dohromady nejsou na nic a doma se potom jen pletou. Proto si podle našeho návodu vyrobte speciální čisticí prostředek na jarní úklid. Smíchejte 0,5 l octa, 250 ml vody 25 kapek citronového esenciálního oleje. Kapalinu přelijte do rozprašovače a použijte ji na špínu a mastnotu. Citron krásně provoní celý byt.

3.      Tip - úklid kuchyně a koupelny


Kuchyně a koupelna jsou nejpoužívanějšími místnostmi v domě, proto je uklízíme častěji, než ostatní místnosti. Jarní úklid kuchyně ale zahrnuje i vydesinfikování odpadkového koše, vyčištění spár v kuchyňské lince, vyleštění dřezové baterie, odmaštění trouby a mikrovlnky. Se zašlou špínou vám pomůže například čisticí tekutý písek, ale pozor - nerezové kuchyňské a koupelnové baterie by mohl poškrábat.  

4.      Tip - okna bez jediné šmouhy


Základní pravidlo - nečistěte okna proti slunci. Pokud máte okna v kuchyni na východ, přijdou na řadu až nakonec. Slunce totiž skla ohřeje, ta rychle schnou a jsou plná šmouh. Čištění oken novinami už je dávno pasé. Pořiďte si stěrku - když trefíte správnou velikost a jedním tahem setřete celé okno, nemusíte ho pak dolešťovat. Většinou se ale přece jen nějaká ta šmouha najde, okna vyleštěte speciálním čisticím prostředkem na skla .

Váš letošní jarní úklid proběhne v klidu.
Váš letošní jarní úklid proběhne v klidu.

5. Tip - podlaha až naposledy


Protože jste začínala shora, je logické, že poslední na řadě bude podlaha. Nejprve ji důkladně zameťte od všeho prachu, drobků a zvířecích chlupů, které jste smetla z nábytku, a teprve potom stírejte. Dnes už si nemusíte máchat ruce v kbelíku s hadrem. Kupte si mop, který vám značně ušetří práci, a setřeno budete mít za chvilku!

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti