Upravit stránku
Plánujete výměnu vchodových dveří do bytu? Zjistěte si nejprve jejich protipožární parametry a podle nich pak vybírejte nové. Protipožární dveře jsou totiž v bytových domech povinností a vy je nemůžete vyměnit za jen tak ledajaké. Pro rozšíření vašich informací jsme vám sepsali symboly požární odolnosti, abyste se v nich snadněji vyznali.

Co nám ukládá zákon


V bytových domech je zákonem stanovena povinnost mít všechny vchodové dveře protipožární. A to nejen ty ve společných prostorech, ale i ty do bytových jednotek. Týká se to všech domů s více než čtyřmi byty. Technické podmínky požárních dveří, kouřotěsných dveří a kouřotěsných požárních dveří (pozor, tyto pojmy mají každý jiný význam) pak dále stanovuje vyhláška ministerstva vnitra č. 202/1999 Sb.

Plánujete výměnu vchodových dveří? Pak nezapomeňte zkontrolovat symboly požární odolnosti. Vaše nové dveře by měly splňovat tytéž parametry.
Abyste se alespoň trochu vyznali v bezpečnostních (protipožárních) normách, sestavili jsme pro vás přehled základních označení požární odolnosti. Tyto značky musí být uvedeny na každém výrobku, tzn., musí je mít samotné protipožární dveře i jejich rám. Značení musí být trvale vidět a musí být přístupné i po zabudování dveří do stavebního otvoru. Protipožární dveře v celém domě totiž musí být i pravidělně kontrolovány odbornou firmou.
Typické označení na protipožárních dveřích může vypadat například takto: EW-SC 30 DP3. Zjistěte, co to vlastně znamená.

Požární odolnost dveří a její značení

 • EI dveře bránící šíření požáru
 • EW dveře omezující šíření požáru

Požární odolnost je doba, po kterou je konstrukce schopna odolávat účinkům plamene a vysokým teplotám. K označení proto patří také čísla 15, 30, 45, 60, 90, 120 a 180, které určují v minutách právě dobu odolnosti. A dále se při značení požární odolnosti používají tyto symboly:

 • R - únosnost a stabilita
 • E - celistvost
 • I - izolační schopnost mezní teploty na neohřívaném povrchu
 • W - izolační schopnost mezní hustoty tepelného toku
 • S - prostup zplodin hoření, kouřotěsnost
 • C - požární uzávěry vybavené samozavíračem
 • M - mechanická odolnost

A v neposlední řadě je důležité také třídění konstrukcí na základě požární odolnosti a hořlavosti.

 • DP1 - konstrukce obsahuje pouze nehořlavé hmoty. Dveře tedy nezvyšují intenzitu požáru po celou dobu požární odolnosti. Konstrukce může obsahovat i hořlavé hmoty, na nich však nesmí být závislá stabilita a únosnost, tzn., je zcela uzavřena nehořlavou kostrou s požadovanou požární odolností, aby nedošlo k uvolnění tepla nebo jejímu hoření.
 • DP2 - konstrukce obsahuje i hořlavé látky konstrukčně použité tak, že je na nich závislá stabilita a únosnost. V dané době požární odolnosti však konstrukce nezvyšuje intenzitu požáru a nedochází k uvolnění tepla nebo jejímu hoření.
 • DP3 - tyto konstrukce nesplňují požadavky odolnosti a hořlavosti DP1 a DP2, a tudíž zvyšují intenzitu požáru.
Chodba s bezpečnostními dveřmi

A nakonec pro vás máme ještě jedno malé upozornění. Pokud budete někdy volat zámečnickou pohotovost, nezapomeňte jejich pracovníky informovat o tom, že jsou vaše dveře bezpečnostní, respektive protipožární. K otevírání dveří může potom zámečník přistupovat jinak, aby jakkoliv nenarušil potřebnou odolnost vašich dveří.

Některé protipožární dveře mohou být navíc opatřeny například tzv. panikovým kováním, které slouží právě k otevírání požárních a nouzových dveří. To vše by měl váš zámečník znát a přizpůsobit tomu svou práci.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti