Upravit stránku
Okálové domy - hitovka minulosti, ale i hudba budoucnosti! Znáte okáldomy ? Příběh těchto populárních domů vám může vyprávět jen jediná firma - RD Rýmařov . Ostatní historky jsou jen bludičky pohádek.

Okálové domy včera, dnes i zítra


Co jiného o kvalitě provedení staveb rodinných domů vypovídá tak spolehlivě, jako jejich letitá historie a praxí ověřené technologie? Okáldomy mají co vyprávět a společně s nimi i firma RD Rýmařov. Pojďme si představit jejich cestu do Čech a z Čech zase o kus dál.

Včera, aneb historie okálu


Český okálový babyboom jsme zažili v roce 1970, kdy při národním podniku Rudné doly Jeseník vznikl závod na výrobu dřevěných rodinných domků - OKÁL Rýmařov. Od německé firmy OKAL - Otto Kreinbaum jsme získali licenci na výrobní a montážní systém, zapůjčila nám i montážní linky a především vyškolila naše pracovníky. Součástí kontraktu byla i projektové dokumentace několika vybraných typů domů. Češi se poprvé začali seznamovat s pojmem moderní dřevostavba. Množství rodinných domů tohoto typu postavených v bývalém Československu se dá počítat po tisících, a to i přesto, že montované domy z dřevěných desek byly v Československu naprostá novinka! Ve společnosti reálného socialismu představovaly dokonce bydlení tzv. vyšší kategorie. Pojem „okály" doslova zlidověl a tyto populární domy šly na dračku! Staly se tak trochu i podpultovým zbožím.

Stavba baráku dříve

Ne nadarmo byla při stavbě závodu uložena pod základní kámen listina, která měla držet nad Rýmařovem pomyslnou ochrannou ruku. Možná i ta zajistila, že okáldomky přežily těžké období socialismu. V 90. letech byl podnik zprivatizován a vznikla firma RD Rýmařov, jak ji známe dnes.

Přitom jako by byly pro drsnou oblast Bruntálska předurčené. Nevyužívané lesy poskytovaly důležitý zdroj dřeva a zároveň nabízely nové pracovní možnosti pro 300 lidí!  A právě tehdy začala historie výstavby typických bílých domků s tmavým štítem a červenou střechou. Pouze RD Rýmařov se může pyšnit tak bohatými zkušenostmi, které nasbíral za dlouhá léta montováním dřevostaveb.

Čím bylo už tehdy bydlení v okálech atraktivní?

 

  • originální alternativa k panelovému sídlišti 
  • téměř bezstarostná realizace - rychlá a jednoduchá montáž stavby 
  • vidina bydlení na okraji města, vybaveném dobrou infrastrukturou, byla lákavým kompromisem mezi pohodlím města a soukromým vesnic 
V roce 1985 jme postavili rovných 10.000 domů v celé České republice i zahraničí! V roce 2007 to bylo 20.000 domů.

Dnešní Rýmařovské rodinné domy


I když prosadit si tuto firmu nebylo vůbec jednoduché - přece jen byla z kapitalistického západu! Přestože její licence koncem 70. let vypršela, domky zvané okál přežívají dál. Ještě dnes říkají zaměstnanci, že jdou do práce do Okálu. Bohatá historie této technologie montovaných domů přispěla k „vychytání" všech konstrukčních chyb a dnes se setkáváme s moderním designem, plnou funkčností a skvělými novinkami v oboru. Historie a zkušenosti firmy RD Rýmařov vás přesvědčí, že dnes není okál jako okál. Mluví za nás přes 20 000 postavených domů a mnoho spokojených zákazníků. Chcete nový rodinný dům? Svěřte realizaci do rukou těch, kteří znají skutečný okál!

Dúm s okály
Pokud Vás zajímají tyto témata, navštivte také další portál o stavebnictví, bydlení a zahradách. Budou na něm také přibývat dodavatelé služeb a materiálů vč. hodnocení a zkušeností!

Zítřky s okály


Ručíme vám za spokojené a ekonomické i ekologické moderní bydlení! Jsme hudbou budoucnosti! Neustále pracujeme na zdokonalování a zjednodušování technologií. Podívejte se, jakými směry rozvíjíme svou činnost:

  • Probíhající zátěžové zkoušky energetické spotřeby!
  • Nové a moderní designy!
  • Stále nové projekty celých komplexů okálových domů!
  • Neustálé snižování nákladů za celkovou realizaci montovaného rodinného domu!
  • Stavíme tzv. vzorové domy! Neváhejte a přijďte si je prohlédnout!
Máte okál a chcete proměnit jeho vzhled? Pomůže vám odvětraná fasáda. Dům nejen zateplíte, ale umožníte mu dýchat!
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti