Upravit stránku

Koupelna je místnost, do které se několikrát denně vracíme. Měla by tedy být uzpůsobená potřebám celé rodiny, od rozmístění skříněk, až po umístění vhodného osvětlení. A jak tedy správně rozmístit světla po vaší koupelně? Základní rada zní: Nespoléhejte pouze na jedno centrální světlo v koupelně, a zaměřte se spíše na drobné osvětlení rozmístěné po celé místnosti.

Před realizací nové koupelny je dobré si dopředu rozmyslet rozmístění svítidel. Vyhnete se tak případným opravám v budoucnosti. Před nákupem konkrétních světel se ujistěte, že vámi vybraná světla jsou vhodná do koupelny. Světla by měla být odolná vůči vlhkosti, neměl by jim vadit ani přímý kontakt s vodou.

Jaká světla využívat v koupelně?


V koupelně je vhodné nevyužívat centrální světlo, ale naopak více bodových světel, které osvětlí právě tu část koupelny, kterou potřebujeme. Toto pravidlo platí i v případě, že v koupelně máme okno a je možné ji osvětlovat přirozeným světlem. Přirozené světlo nemusí v mnoha případech plně dostačovat a jeho ideálním doplněním se mohou stát právě vhodně umístěná bodová světla. Důležité je při plánování světel v koupelně také brát v úvahu potřebu svítit každým světlem v jiný čas. Každé bodové světlo by mělo být ovládané samostatným vypínačem

Tato originální světla najdete v e-shopu Dekoart.
Tato originální světla najdete v e-shopu Dekoart.

Jak světla v koupelně rozmístit?


Klíčové body, které nejčastěji v koupelně využíváte, je vhodné osvětlit bodovým světlem. Toto pravidlo platí dvojnásob v případě, že máte koupelnu větší, než 2 metry čtvereční. Uvědomte si své každodenní činnosti, které v koupelně vykonáváte. Světlo určitě umístěte nad zrcadlo, či do blízkosti zrcadla. Dbejte na to, aby světlo nesvítilo vám do očí, či přímo do zrcadla. V případě, že by světlo svítilo přímo do zrcadla by se vám mohlo odrážet do obličeje a tím by se světlo stávalo nepříjemné a téměř nesnesitelné pro po ránu unavené oči.

Světlo je nezbytné umístit také do blízkosti sprchového koutu či vany. Toto světlo by nemělo být příliš silné a nemělo by vám svítit přímo do očí. Pro navození příjemné atmosféry při večerní koupeli je bonusem tlumené světlo, to si můžete také zařídit volbou vhodného osvětlení.

Nahoru