Upravit stránku
Nemusíte zrovna obývat starý panelový byt s koupelnou z umakartu, aby se plíseň stala vaší občasnou spolubydlící. Koupelna je natolik z hlediska vlhkosti vzduchu vytíženou místností, že pokud jste takovou plíseň ještě nezažili, máte buď velké štěstí, nebo jste dostatečně obezřetní.

Plíseň ale nemusí být jen důkazem toho, že doma málo větráte, což je velmi rozšířený mýtus. Záleží na mnoha faktorech, které vlhkost vzduchu ovlivňují. A pokud se vám sejde víc nepříznivých podmínek, můžete mít okna dokořán sebedéle a vaše koupelna i přesto v rozích chytá zelenavý povlak.

Pokud patříte mezi ty nešťastné, kteří pravidelně dokupují přípravky proti plísni a i v nejtužší zimě své rodině dopřávají průběžné lekce otužování, možná je načase začít řešit problém radikálně.

Sprchující se muž

Řešte příčinu, ne důsledky


Co je pro plísně živná půda? Vysoká vlhkost, vhodná teplota a přísun organických živin (šupinky kůže, prach, vlasy apod.). Pokud se plíseň vyskytuje např. na obkladačkách, kolem umyvadla nebo sprchové vaničky, můžeme ji zmírnit častějším a důkladnějším úklidem.

Plíseň má přímý vliv na zdraví člověka. Je jednou z příčin vzniku ekzémů, alergií, bolestí hlavy, nemocí dýchacích cest či podráždění očí. Plísně uvolňují do ovzduší spory, které pak dýcháme. V extrémních případech může mít i rakovinotvorné účinky, nebo dokonce poškodit genetický kód nenarozeného dítěte.
Ideální je, když páru, respektive vlhkost, dostaneme co nejdříve z koupelny ven. Jinak se začne srážet na rámech oken, v rozích místností a na dalších studených plochách. Pokud je materiál dlouhodobě vystavený nadměrné vlhkosti, začne se na něm tvořit plíseň. Co dělat, aby se tak nestalo?

Větrat okny nestačí

Pouhé otevření dveří nebo okna po koupeli nestačí. Jakmile se zamlží zrcadlo, znamená to, že vzdušná vlhkost stoupla na 90 % (ideální vlhkost je 50-60 %) a na větrání je už poměrně pozdě. S výkonným ventilátorem se ale této situaci vyhnete.

Problém s vlhkostí v koupelně řeší téměř všechny panelákové koupelny, které ještě neprošly rekonstrukcí. Nejsou v nich okna ani pořádný funkční ventilátor, takže vlhkost nemá kam odcházet. To ale neznamená, že v novostavbách nemusíte větrání řešit. Naopak.

Spolehlivý systém větrání může být zanesený již v projektové dokumentaci (např. rekuperace) - externí odkaz  a dokáže tak problémům s plísní předejít. Pořízení a instalace účinného větráku není tak nákladná, jako oprava koupelny, jejíž konstrukce je napadená plísní. Proto dodržujte prevenci v paneláku i v nízkoenergetickém domě.

Moderní ventilátory jsou nejen účinné, ale také komfortní. Mají řadu funkcí, které vám zpříjemní jejich používání. Mohou automaticky spínat, pokud vlhkost v koupelně stoupne nad nastavenou hranici, větrají jen v určený čas či nepřetržitě. Také ovládání je různé. Lze si vybrat mezi klasickým tlačítkovým nebo automatickým ovládáním. V případě automatizace se v podstatě o ventilátor vůbec nestaráte a on úsporně pracuje. V našem článku se dozvíte, jak si vhodný ventilátor vybrat.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti