
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
V prvé řadě je nutné si uvědomit, že není pes jako pes a proto je nejdůležitější přizpůsobovat vaše obydlí podle velikosti psa. Malí psi potřebují daleko méně prostoru, než ti velcí, ale nenechte se jejich vzhledem zmást - ničit dovedou úplně stejně.
Rozdíl je, jestli žijeme v domě nebo v bytě, v přízemí nebo v patře. V rodinném domě se zahradou je předpoklad, že pes chodí sem tam ze zahrady do domu a zpět, a tak podlaha více trpí. Koberec není v této situaci nejmoudřejším řešením, pes si ho sice zamiluje a moc rád se na něm rozvalí, ale to se bohužel značně podepíše na čistotě koberce. Jelikož určitě nechcete zbytečně trávit čas čištěním koberce, zvolte raději hladké podlahy a psovi pořiďte měkký a útulný pelíšek. Myslete rovněž na bezpečnost zvířete a zvolte proto podlahu, která neklouže. Mazlíčkovi se po ní bude pohodlně chodit, a vy tak zabráníte zranění například při hraní s míčkem a špatném dobrzdění proti zdi či nábytku. Jaká podlaha je tedy nejvhodnější? Laminátové plovoucí podlahy se smekají, koberce se špatně čistí…Designéři v tomto případě doporučují podlahy vinylové, které jsou pružné a odolné proti poškrábání a vytlačeným psím drápkům. Je také vhodné vybrat výraznější dekor podlahy, aby na ní nebyly příliš viditelné zvířecí chlupy.
Po pořízení psa s údivem zjistíte, že se byt špiní asi mnohem rychleji než v období „před psem", a to i včetně věcí, na které pes zdánlivě vůbec nemá vliv. Stěny proto vymalujeme kvalitní barvou, kterou lze otírat, případně stávající malbu naimpregnujte nebo navoskujte. Voskování je lepší řešení, jelikož dovolí stěně dostatečně dýchat. Do výšky psa můžete zvolit třeba i tmavší odstín malby, nebo můžete spodní část stěny obložit, například dřevem nebo silnějším korkem.
Většina psů má svůj vlastní pelíšek, ale postupem času se z mnoha pejsků stanou tak zvaní psi „gaučoví" - majitel povolí na přísnosti a vezme k sobě pejska na gauč. Později má na gauči pes vymezené svoje místo, ale na ostatní nábytek má přístup zakázaný. Avšak i výběr tohoto nábytku je důležitý. Ideální jsou dřevěné nebo plastové židle, křesla nebo pohovky z ohýbaného dřeva. Polstrování buď vybíráme tak, aby bylo možné ho z pohovky sundat a vyprat, nebo zvolíme pohovku koženkovou nebo koženou, která se velmi snadno čistí a ošetřuje.
Polstrované dekorace a polštářky s efektem zvířecí srsti minimalizujeme, stejně jako když máme doma alergika, protože na tyto předměty se pouze zbytečně chytá prach a chlupy z psího mazlíka.
Připravte se na to, že byt po vašem úklidu už nezůstane automaticky uklizený tak jako dříve. Budete muset častěji umývat podlahu a vlhkým hadrem stírat plochy. Pokud toto zanedbáte, chlupy z vašeho nového miláčka vám budou brzo poletovat až u stropu. Z toho důvodu je dobré pořídit si robotický vysavač - klasickému vysavači se sice nevyrovná, ale zbaví vaši domácnost toho nejhoršího, pokud na to vám samotným nezbyde čas.
Práci vám ušetří minimalisticky zařízený byt: čím méně nábytku a doplňků, tím méně věcí se může umazat a zničit. Postup je zde podobný jako v bytě u alergika - hladká podlaha a židle, prací odnímatelné polstrování křesel, minimum záclon a závěsů. Praktické jsou prací pelíšky.
Je ovšem nutné si uvědomit, že přizpůsobit interiér proti zničení není jediná věc, kterou musíte udělat. Stejně tak musíte klást důraz na výchovu psa od štěňátka a věnovat mu dostatečnou pozornost. Psi ničitelé jsou nejčastěji ti, kteří jsou doma často a dlouho sami, stýská se jim po páníčkovi, a tak se alespoň „mazlí" s jeho botami.