Upravit stránku
Jste nadšený zahrádkář, který každý podzim vyčkává, až bude moc sklidit svoji vypěstovanou úrodu, ale nějak se vám nedaří? Jabloně navštívily vosy, mladé stromky jsou okousané, víno sezobané a na mrkvi si pochutnali myši. Poradíme vám, jak vyprovodit škůdce a nevítané návštěvy z vaší zahrady.

Na podzim vrcholí sklízení ovoce, především jablek, hrušek, švestek a hroznového vína. Každoročně se ale mnoho zahrádkářů potýká s problémy. Nejčastějším nepřítelem jabloní a slívek bývá pilatka a obaleč, kteří způsobují červivost plodů. Strupovitost jablek je zase dílem cizopasných hub. Pokud jste proti těmto škůdcům nezasáhli speciálním postřikem již v květnu, na podzim plody nezachráníte.

Vrásky vám mohou způsobovat také vosy, které si pochutnávají na slaďoučkém ovoci a znehodnocují ho tak. Pokud máte na zahradě vosí hnízdo, zbavte se ho co nejrychleji nejen kvůli zkaženému ovoci, ale také kvůli své vlastní bezpečnosti. Vosy s hnízdem v zemi zkuste vyplavit vroucí vodou, zasypat nebo použít speciální sirné knoty. Můžete je zničit také sprejem proti lezoucímu hmyzu, který nastříkáte hluboko do hnízda. Likvidace zavěšeného hnízda je už složitější, provádí se například odpuzovači. Pokud ani to nepomůže, doporučujeme zavolat firmu nebo hasiče.

Bedna se zeleninou

Nálety ptáků jsou postrachem každého vinaře


Ať už vlastníte vinice, nebo jen pár keříků hroznového vína na zahradě, můžete si být téměř jistí, že vás navštíví ptáci a na víně si pěkně smlsnou. Například přemnožení špačci zvládnou zlikvidovat úrodu na celé vinici. Velmi účinný je plynový plašič ptáků. Plašič využívá hlasité detonace při vznícení plynu. Akustický tlak tak může vzrůst na 100 - 120 dB. Toto řešení je však finančně náročnější, a tak se vyplatí spíše vlastníkům vinohradu. Zahrádkářům poradíme použití ochranné sítě proti ptactvu, která vás vyjde podstatně levněji. Může pomoci i stará záclona, kterou přes víno přehodíte. Ptáci se pak na úrodu nedostanou.

Mladé stromky si zaslouží vaši ochranu


Mladé stromky jsou pro srnky i zajíce skutečnou lahůdkou. Milují totiž čerstvé lýko, které je dokáže přilákat klidně až k vašemu domu. Divokou zvěř často láká také vůně ovoce, které jste vyhodili na kompost. Jestliže si srnky nechcete zbytečně vodit na zahradu, doneste jim ovoce do lesa. Nejlepší a poměrně nenáročnou metodou, jak ochránit mladé stromky před okusem, je kvalitní oplocení.

Jestliže nemáte oplocenou celou zahradu, chraňte alespoň kmínky lesnickým pletivem nebo pletivem z umělé hmoty. Nezapomínejte, že zajíci se dokážou i podhrabat, proto je vhodné zapustit pletivo asi 30 cm centimetrů pod zem.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti