Upravit stránku
Vyznat se ve spletité „krbové" terminologii, to není jen tak. Co že je to vlastně ta krbová vložka, jakou si mám vybrat a podle čeho poznám, jestli zvládne vytápět celý můj dům? Až si přečtete náš dnešní článek, budete umět hned několik užitečných věcí. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi výpočtem a odhadem výkonu krbové vložky. Dokonce se i naučíte, jak výkon správně vypočítat. Připravte si k ruce tužku a papír, naše lekce začíná!
Nejprve začneme malým úvodem. Každá krbová vložka má svou vytápěcí výkonnost neboli výkon. Výkon nám udává, jaký objem prostoru je dané topidlo schopno vyhřát. Není tedy divu, že při výběru správné krbové vložky se budeme primárně řídit právě touto veličinou. Výkon krbové vložky se dá zjistit dvěma hlavními způsoby. Můžete použít buď VÝPOČET, nebo ODHAD.
obývák s krbem
Při výpočtu výkonu krbové vložky máte na výběr ze dvou způsobů.

POČÍTÁME výkon krbové vložky

Možnost číslo jedna, tedy výpočet, je samozřejmě přesnější, než odhad. Na okamžik tedy oprášíme oblíbené téma - rovnice. Abyste získali přesný výsledek výpočtu, musíte znát všechny potřebné veličiny. V našem případě se jedná o tepelnou ztrátu domu (Pc), celkový obestavený vytápěný prostor (Vc), prostor, který chceme krbem vytápět (Vk). Výkon (Pk) potom vypočítáme dle vzorce: Pk = Vk x Pc/Vc. Pro představu si vše ukážeme na konkrétním příkladu:

Obestavěný prostor domu Vc je 500 m3, přičemž krbovou vložkou chceme vytápět prostor Vk = 360 m3. Celková tepelná ztráta domu Pc je 12 kW. Nyní stačí vše dosadit do výše uvedeného vzorce: Pk = Vk x Pc/Vc = 360 x 15/500 = 10,8 kW. Budeme tedy vybírat krbové vložky s výkonem 10 - 12 kW.

ODHADUJEME výkon krbové vložky


Odhad využijeme tehdy, když neznáme některé z  veličin ve výpočtovém vzorci. Je sice snazší, ale zato méně přesný. Řídit se budeme níže uvedenou tabulkou, která nám říká, jak velký prostor vyhřeje 1 kW výkonu v závislosti na izolačních vlastnostech vašeho domu a na podnebí v dané oblasti. Odhad výkonu krbové vložky s výměníkem si také ukážeme na konkrétním případu.

Při odhahu se řídíme touto tabulkou:

Představme si rodinný dům s poměrně dobrou izolací situovaný v okolí Prahy. V tabulce tedy zvolíme možnost izolace „spíše dobrá", podnebí vybereme „průměrné". V našem domě vyhřeje 1 kW výkonu prostor o objemu 32 m3. Nyní přichází zpět do hry naše veličina Vk, tedy vytápěný prostor (360 m3). Vk snadno vydělíme číslem z tabulky: Pk= 360 / 32 = 11,25 kW. Opět si tedy budeme vybírat krbové vložky o výkonu 10 - 12 kW.
Při výpočtech výkonu krbové kazety můžeme výsledky zaokrouhlit. 1 kW ve výkonu nehraje velkou roli.

Vyberte si svůj vysněný krb


A je to! Výkon už umíte správně vypočítat, teď si stačí vybrat. Většinou se setkáte hned s několika typy krbových vložek. Jsou to například horkovzdušné krbové vložky o výkonu 10-15 kW, ale také teplovodní o podstatně vyšším výkonu 15-30 kW. Neváhejte a pusťte se do výběru nového krbu - třeba hned teď!  

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti