Upravit stránku
Ať už vás čeká rekonstrukce podkroví rodinného domu, nebo se chystáte zařizovat patro mezonetového bytu, budete se potýkat se stejným problémem, kterým je atypický prostor vymezený šikmou střechou. Nechte se inspirovat několika jednoduchými tipy, které z nevýhody velmi snadno udělají přednost a z vašeho bytu místo, kde se budete cítit opravdu jako doma.

Podkroví vhodné k bydlení


Ne každé podkroví je vhodné k trvalému obývání. Jedním ze zásadních faktorů při posuzování je sklon střechy. Ten by se měl pohybovat mezi 35 a 55 stupni. Ideálním typem střechy je pak sedlová a mansardová, které umožňují lepší využití půdních prostorů. Před začátkem rekonstrukce je vhodné pozvat odborníka, aby zhodnotil stav krovů. Zvláště u starých domů je ekonomicky výhodnější starý krov strhnout a nahradit ho novým.

Podkrovní místnosti jsou více než kterékoli jiné vystaveny vlivu okolních teplot a klimatických podmínek. Dalším důležitým krokem tedy bude výběr vhodného typu tepelné izolace, která zabrání unikání tepla v zimě a přehřívání podkroví během letních měsíců.

Členění podkroví


Rozlehlý podkrovní prostor lze pomocí příček rozdělit a vytvořit i menší bytovou jednotku. Klasickým způsobem je tzv. mokrá výstavba, tedy zdění pomocí cihel a podobných materiálů. Je náročnější a trvá déle, ale pokud v podkroví počítáte například se zavěšením umyvadla, bez cihlových zdí se neobejdete.

Druhou - rychlejší cestou - je suchá výstavba. Příčky postavíme třeba ze sádrokartonových desek nebo sádrových tvárnic.

Zabraňte přehřátí interiéru pomocí rolety do střešních oken, která v podkroví vytvoří příjemné světlo. Vybírat můžete z rolet na manuální či elektrické ovládání. 

Barevná inspirace


Při výběru barevného ladění půdních prostor je třeba přihlížet k jejich rozloze. Pokud se jedná o menší plochu, raději zapomeňte na tmavé barvy. Světlé jasné odstíny totiž celou místnost opticky zvětší. Bílá barva navíc nepohlcuje sluneční záření. To ale neznamená, že by vámi zařizovaný pokoj měl ve výsledku vypadat fádně. Výrazné a tmavé odstíny můžete bez obav použít v závěrečné fázi - při nákupu doplňků.

Pokud se chystáte zařizovat rozlehlejší místnost, máte samozřejmě mnohem více možností na výběr. Obecně ale platí, že v nejbližším okolí oken je třeba používat barvy co nejsvětlejší. Nejsou vhodné ani závěsy nebo poličky. Bránily by šíření světla.

Jednoduše zařízený prosvětlený mezonet
Jednoduše zařízený prosvětlený mezonet

Šikmé stropy a nábytek


Na první pohled by se mohlo zdát, že zařídit rekonstruované podkroví může být docela oříšek. Opak je ale pravdou. Ani v takto atypických prostorách se nemusíte nechat omezovat. Není důvod, proč by vaše nová koupelna, ložnice nebo dokonce kuchyně umístěná pod šikmou střechou nemohla být stejně krásná a praktická, jako jsou ty klasické.

Ideálním druhem nábytku pro podkroví jsou vestavěné skříně a zásuvky, nebo menší skříňky, tzv. solitéry. Vaší inspiraci se meze nekladou. Neváhejte se obrátit na odborníka. Sdělte mu své představy a potřeby ohledně rekonstruovaných místností a nejspíš budete překvapeni, co všechno je možné. Skříňka pro digestoř trojúhelníkového půdorysu umístěná přímo na šikmém stropě? Kuchyňská linka pod stropními okny? To není žádný problém.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti