Upravit stránku
Povolený šroub, kapající kohoutek, křivě uříznutý koberec. Něco opravit či upravit musí občas každý z nás. A my vám dnes poradíme, co všechno si do své kutilské brašny pořídit, aby vás už žádná podobná situace nemohla zaskočit.

Šroubováky a imbusy

Šroubovák je asi nejpoužívanějším kutilským náčiním. Nevystačíte si ale s jedním, měli byste jich mít hned několik. Dobré je mít klasický plochý šroubovák a křížové šroubováky v několika velikostech. Dnes už se dá sehnat i šroubovák s výměnnými nástavci, ten oceníte, pokud chcete šetřit prostor, takováto sada zabere totiž mnohem méně místa než klasické šroubováky. Dalšími užitečnými pomocníky jsou imbusy, těmi se šroubují šrouby s šestihranným otvorem na hlavě.

Kladiva a kladívka

Na zatloukání hřebíků vám postačí kladívko menších rozměrů, větší a těžší pak využijete např. při sesazování různých materiálů nebo při pokládání podlahy. Lepší alternativou je pryžová palička, u které nehrozí téměř žádné riziko poničení spravovaného nebo sestavovaného nábytku. Správný výběr nářadí z vás udělá domácího kutila jako vystřiženého z reklamy.

Nože a pilky

Na řezání měkkých materiálů, jakými jsou různé koberce, linolea a gumy, se hodí lámací nože různých rozměrů. Pilkou uříznete i tvrdší materiály, existují různé druhy pilek na dřevo i na kov. Pokud si koupíte lupénkovou pilku, pořiďte si společně s ní rovnou několik náhradních listů, rády totiž praskají.

Pro vrtání a řezání do tvrdých stavebních materiálů jako jsou například keramické obklady nebo různé druhy dlažby si pořiďte kvalitní a spolehlivé diamantové nástroje.

Kleště a klíče

Sadu klíčů si pořiďte na povolování různých matic a matiček. Můžete si vybrat z různých druhů, mezi nejznámější patří asi vidlicové (francouzské) a očkové. Tam, kde nebudou stačit klíče, si vypomůžete kleštěmi. Těch je také vícero druhů. Na utahování a povolování matic vám pomůžou kombinačky, které stejně dobře využijete i při přidržování hřebíků při zatloukání. Ohnuté hřebíky narovnáte a délku různých drátů a kabelů zase upravíte pomocí štípaček.

Metr a vodováha

Metr byste měli mít jak dřevěný skládací, tak kovový svinovací (plastový se dříve zničí), oba najdou své využití. Vodováha nesmí chybět, chcete-li mít jistotu, že vše je dokonale rovné. Za pár korun dnes koupíte bublinkovou vodováhu, která má dvě libely (trubičky s vodou a bublinkou) umístěné tak, že s ní můžete měřit jak vertikálně, tak horizontálně.

Šroubky, matice a další spotřební materiál

Nejen nářadí je k práci potřeba. Neobejdete se ani bez šroubků, matic, hřebíků, podložek, hmoždinek a dalších drobností. Vše si pořiďte hned v několika velikostech. Své využití najdou i kovové úhelníčky, kterými snadno zpevníte jakékoli nábytkové spoje. Těmi většími můžete klidně přimontovat na zeď i lehčí poličku. Dobré je mít po ruce také „neinvazivní" spojovací materiály, které využijete tam, kde se tlouct a vrtat nedá. Mezi ně patří různá lepidla a lepicí pásky.

Nikdy nevíte, co se vám doma rozbije a volat na každou drobnou poruchu opraváře se opravdu nevyplatí. Pořiďte si sadu nářadí a zatočte se všemi poruchami
Nikdy nevíte, co se vám doma rozbije a volat na každou drobnou poruchu opraváře se opravdu nevyplatí. Pořiďte si sadu nářadí a zatočte se všemi poruchami

Kam s tím?

Pořiďte si skříňku nebo kufřík z pevného materiálu, kde bude všechno vaše nářadí v bezpečí. Volte úložné prostory, které mají dostatek přihrádek a oddělených částí, snadno do nich pak roztřídíte šrouby, matky, hmoždinky a další drobnosti. Celkově budete mít větší přehled, kde co je, než kdybyste nářadí skladovali v jedné velké bedně.

Máte další tipy, co by správnému domácímu kutilovi nemělo doma chybět? Napište je do diskuze pod článkem, děkujeme!

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti