
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Kvalitu vašeho spánku podpoří výběr správné matrace. Jestliže se v nabídce všech "specialistů" ztrácíte, nezoufejte. Zjistili jsme pro vás informace, které vám pomůžou správně se rozhodnout. Vybrat kvalitní matraci, která vám bude plně vyhovovat, můžete samozřejmě jen vy sami. Nepomůžou vám k tomu žádné brožurky a v nich lákavé popisky jednotlivých matrací. Jediným rozhodujícím kritériem, zda vám matrace vyhovuje či nikoliv, je váš pocit.
Pokud se rozjedete do některého z center zdravého spaní, nebo k jakémukoliv jinému prodejci matrací, je dobré vědět, na co se zeptat. Víte například, že pěna, nebo-li pěnové bloky se pro Evropu vyrábějí jen ve čtyrech velkých firmách?! Trh je přesycen matracemi různých výrobců, avšak 90% finálních výrobků pochází z těchto čtyř výroben pěn. Kde je tedy mezi nimi hlavní rozdíl? Především v kvalitní reklamě a marketingu prodejce. Níže se dozvíte některá fakta, která možná nebudou příjemná.
Mnoho prodejců matrací vás může lákat na matrace s přídavkem bambusového či kokosového vlákna. Ale ne vždy je přírodní materiál žádoucí: "Přidáním bambusových vláken či jakéhokoliv jiného ryze přírodního materiálu je vždy velká chyba. Vše, co je přírodní, je totiž potravou pro roztoče. Pokud tedy zákazníci nechtějí spát v jedné posteli společně se spoustou roztočů, rozhodně by se měli vyvarovat koupi matrace s přírodním materiálem," doporučuje Martin Tomín.
Jste-li alergik či astmatik, nikdy byste neměli přistoupit na koupi matrace s přírodními materiály. "Optimální matrací je ta, kterou používali naši rodiče – tedy samotná PUR pěna. V česku známá obecně pod jednotným názvem Molitan (dnes již specifický produkt, pozn.red.). Dnešní pěny jsou ovšem mnohem kvalitnější" dodává Martin Tomín.
Zapomeňte na všechny různé názvy pěn a nenechte se ani zmást různými marketingovými taháky. Jakákoliv pěna je stále jen pěna, tedy ropný produkt. Liší se pouze svou hustotou a cyklickou odolností. Důležité je, aby alespoň jedna strana matrace, s vysokým jádrem, byla pokryta tzv. nopkovou vrstvou.
Jedná se o prořezávaný vršek matrace, což je v podstatě jediné, ovšem to nejdůležitější vylepšení oproti tomu, co používali naši rodiče. Prořezávané tvary ve svrchní vrstvě matrace umožňují tělu nedoléhat v ploše, takže se na pěně nepaříte. Matrace tak může velmi pohodlně odvádět většinu vlhkosti, která z těla odchází.
Ať si tedy zakoupíte matraci z pěny s jakýmkoliv přívlastkem, prozkoumejte si pořádně její nopkovou vrstvu. Dražší matrace se skládají z kombinovaných pěn. V oblasti beder a ramen má pěna větší hustotu, čímž dává tělu oporu v těch místech, kde je to nejvíce potřeba a to lze jistě také doporučit. Tyto matrace jsou ovšem za vyšší cenu.
I rošty musíte vybírat pozorně. Zlatou střední cestou jsou rošty s alespoň 26 lamelami (do 90kg). "Mnohem komfortnější jsou pro zákazníky rošty s 28 a více lamelami, které pomáhají udržet matraci tvar i všechny její vlastnosti. V případě, že si koupíte levný rošt a menším počtem lamel, nebude mít matrace potřebnou oporu ze spodní strany. Tím zbytečně zkrátíte matraci její životnost.", varuje Martin Tomín.
Jediným případem, kdy nesmíte použít lamelový rošt, je pružinová matrace. Vlastníte-li takovou matraci (nebo si ji plánujete pořídit), vždy si pamatujte, že musí ležet na pevné ploše. Pokud byste ji umístili na lamely, vzniklo by až moc pohybu najednou a ráno byste se probouzeli, jako kdybyste běželi maraton.