Upravit stránku
Jarní trend je opět tady! Za několik málo týdnů bude na čase vyndat truhlíky s květináči a osázet je rostlinkami, které váš balkon nebo terasu promění v učiněný kvetoucí ráj, jež vám bude závidět nejeden ze sousedů! Také pokud vás již příliš nebaví tradiční muškáty, máme několik dalších tipů, čím váš balkon ozdobit.

Jaké rostlinky si vybrat?


Nejprve je důležité zvážit, na jaká okna chcete květiny umístit, případně jakým směrem se nachází váš balkon. Ne všechny rostliny mají totiž rády stejné podmínky – některé upřednostňují stín, jiné si naopak rády užívají celodenního slunečního svitu. Nesmíte opomenout ani povětrnostní podmínky či riziko deště. Rostliny v nechráněném truhlíku mohou být deštěm přemokřené, nebo je může polámat silný vítr.

Výzdoba severních a východních oken


Balkonových rostlin, které vyhledávají spíše stín, je méně nežli těch, které milují sluneční světlo, přesto jsme vám vybrali několik takových, které vaše severní a východní okna změní k nepoznání!

Nejen květiny, ale i zábradlí utváří celkový dojem z balkonu. Pořiďte si proto elegantní hliníkové zábradlí. Výhodou je bezúdržbovost a barevná stálost.

Fuchsie


Mezi rostliny, které jsou ideální na východní a severní strany, patří dále například fuchsie. Vyhovuje jim totiž polostín až stín, nesnášejí ale průvan a vítr. Ve světě existuje asi deset tisíc odrůd, které lze dělit na vzpřímené, převislé, polopřevislé a jejich květy pak na jednoduché, plné i poloplné. I když je pěstujete ve stínu, stejně jim nezapomeňte dopřát vydatnou zálivku a každý týden hnojivo.

Fuchsie
Fuchsie je krásná rostlina, která vám bude dělat radost i na tmavých severních stranách.

Pantoflíček


Pantoflíček je známý spíš jako pokojová rostlina, ale k dostání jsou i druhy určené pro pěstování venku. Jeho kouzlo spočívá jak v sametových listech, tak v květech neobvyklého tvaru a zajímavé barevnosti. Nesnáší přímé sluneční záření, prospívá mu spíš chladné místo. I tak květiny vyžadují hodně vody, substrát by vám nikdy neměl vyschnout. Přestože jde o jednoletou rostlinu, pravidelným seřezáváním lze dosáhnout toho, že vám budou přibývat stále nová a nová poupata a pokvete celou sezonu.

Netýkavka


Netýkavka balzamína paří mezi známější balkonovky a lidově se jí říká sultánka. Vydrží kvést celé léto. Také ona ocení polostinná a stinná místa, kde vytvoří hustý keřík vysoký kolem 40 centimetrů. Na výběr máte spoustu barev od bílé přes růžovou a fialovou až po červenou, volit můžete i mezi jednoduchými, poloplnými nebo plnými květy. Zalévání by mělo být takové, aby si substrát udržoval stálou vlhkost, tedy nesmí ani vyschnout, ani by rostlina neměla stát několik dnů ve vodě.

Květiny vhodné pro výzdobu jižní strany domu


V následujícím výčtu si představíme několik balkonových rostlin, které se rády těší přímému slunečnímu světlu, a vyžadují teplo. Vyšperkujte svůj balkon a na zábradlí umístěte květináče s převislými květinami.

Pelargonie


Pelargonie (u nás lidově zvané muškáty) mají převislé stonky o délce maximálně jednoho metru, okolík složený z maximálně 25 jednoduchých, poloplných nebo plných květů. Rostou středně rychle a kvetou od poloviny května do zámrazu nevýrazně vonícími květy. Za teplých dnů je třeba je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům, ale je nutné dávat pozor na přemokření, a také na to, aby voda nestála na listech, protože by mohlo dojít k jejich hnití. Pelargonie jsou citlivé na přehřátí, právě proto je vhodné je umístit spíše na západní stranu domu, kam slunce sice svítí, ale již nehřeje tolik, jako na straně jižní.

Muškáty na balkóně
Muškáty jsou klasikou, která se nikdy neokouká a bude vám dělat radost celé léto.

Petúnie


Petúnie jsou nenáročné dekorativní květiny, které milují slunce a teplé počasí. Vytváří bohaté převisy kaskádovitě nakvétajících rostlin. Pěstujeme je v kyprém substrátu na slunečné straně domu, ovšem chráníme je před deštěm, který ničí květy. Odkvetlé květy petúnií zvadnou, a pokud je neuštípneme i se stopkou, rostlina přestane kvést a dává sílu spíše do tvorby nových semen. Na podzim mohou být petúnie napadány padlím, proto je v této době lepší rostliny zlikvidovat, neboť jejich sezóna tak jako tak již končí.

Surfinie


Surfinie jsou bohatě se větvící a kvetoucí rostliny příbuzné s petúniemi. Na rozdíl od nich však vyžadují mírně kyselou zeminu. Existují také samočisticí druhy surfinií, u kterých není třeba odštipovat odumřelé květy. Stejně jako pelargonie, je rovněž možné surfinie přezimovat, jsou však ohroženější plísňovými onemocněními, která mohou včas neošetřenou rostlinu zcela znehodnotit. Pokud nemáte dobré podmínky pro jejich zimní uskladnění, je lepší na jaře koupit nové sazeničky.

Pevně doufáme, že jsme vás dostatečně nalákali ke koupi nových sazeniček a k výzdobě vašeho obydlí. Nic totiž nezútulní domov tolik, jako správně vybrané květiny!

 

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti