Upravit stránku

Připravili jsme pro vás 3 základní a nejčastější otázky a odpovědi ohledně vlhkosti ve zdech a jejího řešení.

1. Co je vzlínající vlhkost a proč se jí mám zabývat?


Vzlínající vlhkost stoupá (vzlíná) ze země do stěn budovy. Setkáte se s ní především ve starých zástavbách, protože v dřívějších dobách se neřešily žádné horizontální izolace. Vzlínající vlhkost se šíří jen velmi pomalu. Po nějakém čase však dokáže zasáhnout a poškodit značnou část objektu. Doporučujeme ji proto řešit ihned, jinak vás bude stát velmi draho.

Vlhkost vás navíc potrápí nejen z hlediska zničených omítek a poškozené stavby jako takové, ale i z hlediska vašeho zdraví. Od podmáčených zdí je jen krůček k vzniku plísní a nežádoucích bakterií a ty jsou zase krůček od rozvoje astmatu, kožních nemocí apod. Rozmyslete si proto dobře, zda mávnete nad vlhkostí ve vašich zdech rukou, nebo zda ji začnete včas a efektivně řešit.

2. Kde se vzlínající vlhkost objevuje a jak ji poznám?

  • ve sklepě
  • vzahradních domcích
  • ve starších zástavbách
  • v chalupách, chatách i rodinných domcích
  • vpamátkových a historických budovách

V podstatě nezáleží na tom, zda v domě bydlíte nebo ne. I v dennodenně využívaném, starším rodinném domku můžete objevit vzlínající vlhkost a to proto, že není dostatečně odizolovaná. Poznáte to zpravidla tak, že se vám odlupují omítky a štuk, jsou vidět mokré zdi a barevné skvrny a pokročilejším stádiu může zeď i zapáchat (to už se vytvořila plíseň).

To všechno se děje v dolní části zdí, cca do 1,5 metru od země, nikoliv na stropě apod. Vidět můžete i poškozené či dokonce nahnilé podlahové lišty a tvorbu solného pásu.

Vlhkost ve zdi lze také změřit. Pomůže k tomu termovize, která odhalí kondenzaci vody i v skrytých koutech a výklencích.

3. Jak účinně omezit vlhkost v domě?


Na různé druhy vlhkosti existují různé způsoby řešení (podřezání obvodového zdiva atd.). Nás však zajímá vzlínající vlhkost a tu je třeba zastavit horizontální izolací. Nejefektivnější je v tomto sanace zdí pomocí injektážního krému. Odborník by tento krém nazval Hydrofobním prostředkem pro sanaci vlhkého zdiva proti kapilárně vzlínající vlhkosti systémem vrtů infúzní clony. Jednoduše řečeno se tento krém (například přípravek Kiesol C) aplikuje do otvorů vyvrtaných po celé délce zdi těsně nad podlahou. Krém následně vytvoří horizontální bariéru, kterou vlhkost nemůže projít.

Sanovat tímto způsobem doporučujeme hned z několika důvodů:

  • Snadná a rychlá aplikace.
  • Šetrný postup, který nenarušuje statiku domu.
  • Lze použít i na hůře dostupná místa.
  • Vhodné pro všechny druhy stavebních materiálů.

A nakonec ještě jedna dobrá zpráva. Náklady na sanaci a použití injektážního krému lze velmi dobře vypočítat (stačí znát délku zdiva a nutnou hloubku a průměr vrtů). Odborná firma vám tak může připravit bezplatnou nabídku, abyste věděli, co vás to bude stát.

Chcete znát podrobnosti o tom, jak probíhá sanace zdiva pomocí injektážního krému? Přečtěte si další náš článek.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti