Upravit stránku
Kdo alespoň někdy nesnil o tom, uniknout z šedi velkoměsta do zelené přírody? Máte-li ze svého bytu přístup na plochou střechu, jedno řešení se přímo nabízí… vybudovat na ni střešní zahradu. Nejen, že je krásná, ale také ekologická. Navíc má skvělé termoizolační vlastnosti a tak může ušetřit mnoho energie k vytápění.
Zahrada může být efektivním a atraktivním řešením využití prostoru také na ploché střeše rodinného domu nebo garáže. A že do ní zatéká? O důvod víc, pustit se do toho. Spojením se střešní terasou tak může vzniknout jedinečné místo pro relaxaci a společné chvíle s rodinou nebo přáteli.

Při budování zahrady nepodceňujte statické možnosti střechy

Střešní zahrady se zakládají na speciálním podkladu z různých ochranných, izolačních a tlumících vrstev. Základem je kvalitní hydroizolace v podobě vodotěsné vany z PVC fólie. Jako ochrana a částečně také jako tepelná izolace se pod i nad tuto hydroizolační vrstvu zpravidla pokládá geotextilie. Jako další vrstvu je vhodné zvolit štěrk nebo břidlici, které fungují jako drenážní vrstva pro odvod přebytečné vody. Další vrstva geotextilie zabraňuje vyplavování drobných částic ze substrátu, který je finální vrstvou střešní zahrady.

Zahradní terasy
Zahradní terasy jsou nejčastěji k vidění v přímořských státech
 

Jako substrát se na střešních zahradách využívají směsi zahradní zeminy, drcené lávy a páleného jílu v různých poměrech. Záleží samozřejmě na tom, jaké rostliny chcete na střeše pěstovat a jakou jim hodláte věnovat péči. Tam, kde je špatný přístup a nízká nosnost konstrukce, jsou ideálním řešením divoké trávy, alpinky, vřesy a mechy, které vyžadují minimální údržbu a kterým stačí pouhé 2 až 3 cm zeminy.

Trvalky, bylinky, kostřava nebo kosatce už vyžadují 8 až 15 cm země.  Jestliže to statika nosné konstrukce dovolí, můžete si na své střešní terase vysázet i nižší keře, které potřebují 40 cm zeminy. Stromy už vyžadují minimálně 60 cm země. Její výška ale nemusí být na celé střeše stejná, záleží na celkové architektuře návrhu a způsobu osázení různými druhy rostlin.

Střešní zahradu můžete vybavit pergolou i krbem


Na zelené střeše se budete moci slunit, bavit se, stolovat, a pokud to bezpečnostní opatření dovolí, mohou si zde hrát i děti.

Bylinkový koutek na terase

Vytvořte si bylinkový koutek na vaší terase

Perfektním místem k odpočinku se může stát třeba pergola s pohodlnými křesílky nebo houpací sítí. Otevřená terasa s pevným podkladem, která může na střešní zahradu navazovat, zase nabídne příhodné místo k pořádání večírků. Pokud svou střešní zahradu vybavíte i prosklenou zimní zahradou, budete si moci užívat zeleně i za nepřízně počasí.

Nesmí chybět vhodné osvětlení, například lampy se svíčkami, louče nebo lampiony, které zahradě na střeše dodají teplou a romantickou atmosféru během noci a během dne poslouží jako krásná dekorace.

Ocenit byste mohli gril nebo dokonce krb. Na střešní zahradu je rozumným řešením krb na plyn či elektřinu, který na první pohled vůbec nerozeznáte od krbu na dřevo. Zachovává atmosféru hořícího ohně a nabízí komfort bezprašného provozu a údržby.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti