Upravit stránku
Skoncujte se starými oprýskanými okny a dveřmi. Dodejte jim dávno ztracený šmrnc vhodným nátěrem. Jak postupovat při renovaci a jaké barvy na dřevo vybrat? To se dozvíte v našem článku.

Žádné dřevo nevydrží věčně krásné. Ale aby vydrželo co nejdéle, musíme se o něj správně starat. Základem je vhodný nátěr, který dřevo ochrání před všemi vlivy počasí, včetně mrazu, deště a nárazového větru.

Renovace dřevěných oken a dveří sice vyžaduje trochu více času a jistou dávku zručnosti, ale když ji zvládnete, budete mít zase na několik let pokoj. Celý úspěch spočívá ve vhodné přípravě, provedení nátěru a kvalitě barvy na dřevo. Zvolili jsme barvy SIKKENS. Je řada způsobů, jak dřevo ochránit. Do článku jsme zvolili jeden, ten nejpoužívanější. Technologii barev lze samozřejmě konzultovat.

Příprava oken na renovaci


Pokud nenatíráte úplně nová dřevěná okna, lze předpokládat, že na nich bude ještě starý nátěr. Ten je nutné bezezbytku odstranit - to je nejpracnější část renovace. Nepodceňte ji, velmi na ní záleží. Ještě předtím vymontujte kování, abyste ho špachtlí nepoškodili. Starý nátěr můžete odstranit také horkovzdušnou pistolí. Celý povrch je pak nutné přebrousit.

Zrenovovaný dům
Zrenovovaný dům

Jak postupovat při nátěru


Způsoby povrstvení dřeva můžeme rozdělovat podle barevného provedení na lazury a krycí laky a podle použití surovin na barvy na dřevo na vodní bázi a na rozpouštědlové bázi. Dnes se podíváme na ošetření dřeva pomocí výrobků na rozpouštědlové bázi a to jak lazur, tak krycích laků.

1. Ze všeho nejdříve musíme dřevo naimpregnovat. Impregnace chrání dřevo před hnilobou a před dřevokaznými a dřevozbarvujícími houbami. Impregnace se musí vsáknout do dřeva, nesmí vytvořit film. Ten by mohl špatně ovlivnit přilnavost následné vrstvy a změnit celkový výsledek. Jako impregnaci na rozpouštědlové bázi doporučujeme Xyladecor Xylamon HP.

2. Základní nátěr může tvořit lazura nebo krycí lak. Lazury jsou transparentní laky, které zvýrazňují kresbu dřeva. Krycí laky, jak už název napovídá, kresbu dřeva zcela zakrývají. Jako tónovanou lazuru pro základní nátěr doporučujeme výrobek značky Sikkens Cetol HLS. Pokud tuto barvu na dřevo aplikujete ve 3 vrstvách, nemusíte už řešit vrchní nátěr. Lazura je vhodná i na velmi namáhané povrchy, jako jsou třeba ploty.

Jestliže se rozhodnete pro krycí lak, zvolte Sikkens Primer. Rozpouštědlový základovací nátěr na dřevo, dřevěné materiály a na kovy nemá antikorozní složku, vytváří mikroporézní vrstvu, a je paroprostupný. Má i plnící schopnost, tudíž vyrovnává drobné nerovnosti podkladu.

3. Pro vrchní nátěr můžete taktéž zvolit lazuru nebo krycí lak. Jako lazuru doporučujeme Cetol Filter 7 - externí odkaz . Tato rozpouštědlová silnovrstvá lazura je vysoce transparentní, paropropustná, vodoodpudivá a má vysokou odolnost vůči UV záření. Je mimořádně vhodná právě na okna a dveře. Dalším typem silnovrstvé rozpouštědlové lazury je Cetol Novatech - tato barva na dřevo obsahuje 68 % pevných částic, není nastavena ředidly. Předností je velká vydatnost z 1 litru a vysoká UV odolnost a z toho vyplývající vysoká životnost.

Jako krycí barvu na dřevo (lak) můžete použít základní nátěr Sikkens Primer nebo Rubbol Satura s hedvábně matným leskem.

Tipy pro bezchybný nátěr: Natírejte ideálně v bezprašném prostředí. Na barvu na dřevo používejte váleček nebo štětec. Okraje výplní oken (skel) přelepte papírovou páskou, abyste je neumazali barvou.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti