Upravit stránku
Dřevostavba nebo klasická zděná stavba? Porovnali jsme tyto dva způsoby výstavby z několika hledisek a přinášíme vám výsledky - udělejte si v tom konečně jasno!

Duel č. 1: Rychlost výstavby


V otázce rychlosti výstavby vede dřevostavba. Nové technologie však umožňují výrazné urychlení práce i při stavbě zděného domu. Přesto je doba výstavby v porovnání s dřevostavbou zhruba o 1 až 2 měsíce delší.

Duel č. 2: Cena


Žádný extrémní rozdíl v ceně mezi dřevostavbou a domu z cihel nečekejte. Dřevostavbu lze postavit za kratší časový úsek, což může ovlivnit výslednou cenu stavby. Pokud postavíte rychleji, znamená to menší výdaje za nájem v dočasném bydlení, nižší částky za pronájem dočasného oplocení a dalšího zařízení potřebného při stavbě. Pořizovací cena dřevostavby a zděného domu je tedy podobná, ovšem v případě dřevostavby ušetříte díky rychlejšímu pracovnímu tempu.

Náklady na stavbu dřevostavby
Náklady na stavbu dřevostavby jsou nižší

Duel č. 3: Úspora tepla


Oba typy staveb vykazují podobné izolační vlastnosti, se schopností bránit se úniku tepla jsou na tom tedy téměř stejně. Když ale porovnáme akumulační vlastnosti obou staveb, vítězně nám vyjde zděný dům. Tyto stavby udrží teplo v místnosti déle. Dům dřevěné konstrukce teplo ztratí rychleji, ale na druhou stranu se rychleji vytopí.

Duel č. 4: Životnost


Stavební dřevo je proti hnilobě a škůdcům chemicky ošetřeno, takže ho bez obav můžeme považovat za plnohodnotný materiál pro stavbu. Nicméně pokud se na věc podíváme z pohledu dlouhodobého časového horizontu, cihlový dům vydrží déle. Na celkové životnosti se ovšem podílí i míra péče obyvatel o dům. Pokud tedy starost o cihlový dům zanedbáte, může se klidně "dožít" nižšího věku než dřevostavba.

Duel č. 5: Komfort bydlení


V případě, že je pro vás důležité celkové klima a vlhkost vzduchu v interiéru, bude se vám lépe bydlet v dřevostavbě. Dřevo totiž optimálně reguluje vlhkost v místnosti. Nicméně pokud jste vášnivým sběratelem obrazů, budete mít s jejich zavěšením do dřevěné konstrukce problém. Tato záležitost lze řešit vhodnou výztuhou. Nicméně klasická zeď je jistota. Někteří obyvatelé dřevostaveb si stěžují na praskání způsobené tím, že dřevo neustále pracuje. Jsou však i tací, kteří právě tuto vlastnost oceňují.

Velká dřevostavba
Dřevostavba - žádná horská chata, ale plnohodnotný dům

Pokud si tedy shrneme jednotlivé duely, výsledky jsou následující:

  • Dřevostavby vítězí v otázce ceny a rychlosti výstavby
  • Zděný dům déle udrží teplo a má delší životnost.
  • Výsledek 5. duelu si musí každý určit sám, záleží, zdali vám jde spíše o příjemné klima v místnosti nebo praktické vlastnosti stavby.

Při konečném výběru si určete priority a rozhodujte se podle nich. Určitě navštivte vzorové novostavby rodinných domů, které vám dají jasnější představu než všechny diskuze a články na internetu dohromady.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti