Upravit stránku
Dostatek čerstvého vzduchu je pro zdraví člověka nepostradatelný. Bez pravidelného větrání se neobejdou ani naše domy a byty. Větráním však především v chladnějších dnech uniká drahé teplo. Jak dilema úspora versus vzduch vyřešit? Východiskem může být rekuperace. Jak funguje, podle čeho ji vybrat, a na kolik vás to přijde? To vše probereme v následujícím článku.

Proč zavést v bytě rekuperaci?


Čerstvý vzduch je jednou ze základních potřeb člověka. Při jeho nedostatku může docházet k únavě, špatnému spánku, či bolestem hlavy. Nedostatek vzduchu má vliv nejen na živé organismy, ale i na stavby – zvyšuje zde nepříjemnou vlhkost, která podporuje vznik plísní. Především moderní budovy s velmi dobrým těsněním a izolací, které nejsou dostatečně větrané, se mohou časem s tímto problémem potýkat. Častým větráním v domech, bytech nebo v kanceláři však přicházíme o drahocenné teplo, a tím také o naše peníze. Aby bylo běžné větrání otevřenými okny dostačující a hygienické, mělo by být okno otevřené asi hodinu. Při takovémto větrání se ztratí 50 – 75 % tepla. Dostatek čerstvého vzduchu bez úniku tepla vám zajistí právě rekuperace.

Jak rekuperace funguje?

 

  • Rekuperační jednotka má v sobě zabudován rekuperační výměník, ve kterém odevzdá teplý znehodnocený vzduch většinu svého tepla čerstvému přiváděnému vzduchu.
  • Teplý vzduch tak není bez užitku odveden otevřeným oknem ven. V létě je to naopak – teplý vzduch je odváděn ven a dovnitř proudí chladný. Příchozí a odchozí vzduch se přitom nikdy nepotkají, pouze si přes speciální výměník předají teplotu.
  • „Vydýchaný“ vzduch (často okořeněný různými vůněmi – například z kuchyně) je odveden ven i s pachy.
  • K rekuperaci je rovněž možné zakoupit i filtry, které vzduch zbaví různých prachů a pylů, či jiných alergenů.
Proces rekuperace
Podívejte se, jak rekuperace funguje.
 

Jak na instalaci?


Jste-li šikovný domácí kutil, můžete si rekuperační zařízení nainstalovat i sám. Pomůže vám k tomu balíček Řešení rekuperace pro byt. Rekuperační materiál z tohoto balíčku se instaluje pod strop nebo přímo na stěny v bytě, nenarušíte si tak fasádu domu ani malbu na stěnách uvnitř bytu. K přívodu vzduchu se zde využívá balkon či lodžie. Tato rekuperace se vám hodí v případě, že bydlíte v panelovém domě a chcete upravit pouze svůj byt. Vnější rekuperace je také o poznání levnější, než rekuperace zavedená do podlah a stěn. Tato konkrétní vás vyjde na cca 32 000 Kč.

Rekuperační jednotka pro dům i byt.

Rekuperační jednotka pro dům i byt. 
Pokud bydlíte v rodinném domku a raději svěříte instalaci rekuperačního zařízení odborníkům, pak je tu pro vás nabídka kompletní instalace včetně montáže rekuperace do stěn, podlahy nebo stropu. Ta vás sice přijde na bezmála 70 000 Kč, ale máte jistotu kvalitního materiálu, dobře odvedené práce a také toho, že váš dům na první pohled nebude narušen žádnými hadicemi na přívod a odvod vzduchu. Přibude vám na stěně pouze ovladač s regulací. Zmíněné ceny jsou za kompletní služby, samozřejmě je možné pořídit rekuperaci již od cca 10 000 Kč, záleží zde na tom, zda chcete rekuperaci zavést v celé obytné jednotce, či jen v několika místnostech a také na způsobu instalace.
Rekuperace vzduchu zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu do domu bez nutnosti otevírání oken.

Rekuperaci lze provést i částečně


Nemáte-li dostatek financí, nebo nechcete příliš zasahovat do svého bydlení, jsou pro vás jako stvořené rekuperační jednotky do jednotlivých místností. Tyto jednotky fungují jako klasická rekuperace, ale jejich instalace je velmi snadná a cena dostupná. Lze je pořídit již od 5 000 Kč. Jsou vhodné do místností, u kterých může být problém s odvětráváním, jako je například koupelna či WC. S těmito rekuperačními jednotkami získáte hodně tepla i čerstvého vzduchu za velmi výhodný finanční obnos.

Na co si dát při výběru rekuperace pozor?


V případě, že jste se rozhodli pro pořízení rekuperačního zařízení, měli byste se zajímat především o účinnost rekuperačního výměníku.

  • Nemělo by vám stačit tvrzení, že má účinnost 90%. Chtějte také vědět, zda se jedná o účinnost při maximálním větracím výkonu nebo jen o teoretickou účinnost, kterou jednotka dosahuje při nejmenším větracím množství. Účinnost totiž klesá se zvyšujícím se průtokem vzduchu.
  • Klasické rekuperátory mají účinnost mezi 50 – 70 %. Jak je na tom vámi vybraná jednotka s účinností prozradí také velikost teplosměnné plochy výměníku – čím větší, tím lepší.
  • Dalšími kritérii, na něž byste se měli výrobce zeptat, je hlučnost jednotky, příkon ventilátorů a izolovanost rekuperace, tedy možný únik tepla nebo přepravovaného vzduchu. Na první pohled se vám může zdát, že pořízení rekuperace je drahá záležitost.
Mějte ale na paměti, že běžným větráním v průměrně velkém domě můžete přijít až o 8 000 Kč ročně, investice do rekuperace se vám tedy brzy vrátí. Zavedli jste rekuperaci do vašeho bydlení? Podle čeho jste ji vybírali a jak jste s ní spokojení? Podělte se s námi o vaše cenné zkušenosti!
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti