
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Největším problémem je při sjednávání půjček orientace v širokém množství nabídek. Každá banka vám bude chtít nabídnout „to nejlepší“. Přitom je to, jaký způsob financování si vyberete, zásadní a může to ovlivnit váš život na příštích několik desítek let. A tak je dobré mít ve způsobech financování přehled.
Hypotéka je v současnosti nejspíš nejoblíbenější půjčka na bydlení. Banky nabídkou svých hypoték vyšly vstříc poptávkám po výhodnějším financování. Vzít si běžnou půjčku by totiž bylo finančně neúnosné. Hypotéka představuje speciální úvěr s přizpůsobenými podmínkami a výrazně nižšími úroky než u běžných spotřebitelských úvěrů.
I nabídka druhů hypoték je bohatá a vyznat se v nich je pro běžného smrtelníka téměř nemožné. Některá banka vám nabídne to, jiná zase ono. A jak vlastně zjistit, co se vám vyplatí a co je pro vás zbytečné? Jednotlivé nabídky bank si můžete porovnat pomocí online porovnávačů, jako je například portál Úspory.cz. To, na jak výhodnou hypotéku dosáhnete, závisí na mnoha faktorech, jako je výše vašich vlastních finančních prostředků a možností nebo cena vybrané nemovitosti. To logicky znamená, že čím vyšší máte plat, tím lepší hypotéku dostanete.
I když je úroková sazba jedním z důležitých faktorů při rozhodování se o hypotéce, neměla by být tím rozhodujícím. U půjček a hypoték musíme totiž počítat i s dalšími náklady, které vám mohou financování prodražit. A to i přes relativně nízké úroky. Vždy si proto konkrétní hypotéky propočítejte a porovnejte. Zjistíte tak, jestli se vám opravdu vyplatí. S tím by vám mělo pomoci RPSN - roční procentuální sazba nákladů.
Dalším způsobem, jak ušetřit, může být refinancování stávající hypotéky. Když sjednanou hypotéku využijete opravdu na nákup nemovitosti, zkuste si u své banky sjednat účelovou hypotéku, která v sobě nese jisté výhody. Tak například část finančních prostředků získaných touto cestou můžete čerpat i neúčelově, u některých jde až o 20 % z částky poskytnuté bankou. Tento úvěr také často můžete splatit bez sankcí. Některým bankovním ústavům také stačí předložit doklady o účelu financování do 6 měsíců od získání půjčky, což se také pro vás může stát důvodem, proč do účelové půjčky jít.