Upravit stránku
Vaše vana má mnoho nepřátel, o kterých jste možná doposud nevěděli - agresivní čisticí prostředky či ostré předměty ji mohou nenávratně poškodit. Pokud se na vaší vaně podepsal zub času, máte v podstatě 2 možnosti. Buď investujete do nové vany, nebo zrekonstruujte tu původní. V tomto článku se zaměříme na jednodušší variantu, kterou je právě rekonstrukce.

Hlavním důvodem, proč jít právě cestou renovace namísto kompletní výměny vany, je zejména jednodušší postup. Při renovaci není potřeba žádného bourání, a tudíž ani náročného úklidu po stavbě.

Na akrylátové vany platí broušení


Pokud máte doma plastovou neboli akrylátovou vanu s nepěknými škrábanci, můžete její povrch vybrousit. Nejprve použijte brusný papír vyšší hrubosti, který si poradí se škrábanci. Až se jich zbavíte, zvolte jemnější materiál, který vanu důkladně vyleští. Pokud se potýkáte jen s menšími škrábanci, stačí povrch přeleštit jen brusnou pastou.

Vanu důkladně odmastěte a odstraňte všechny nečistoty. Následně aplikujte speciální akrylátový nátěr, který nechte přes noc zasychat. Po důkladném proschnutí by se na vanu měla nanést lesklá glazura a nová vana je na světě! Počítejte však s tím, že takovýto nátěr vydrží zhruba 3 roky.

Starodávná koupelna
Při renovaci záleží na materiálu, ze kterého je vana vyrobena

Plechové vany renovujte nástřikem


Litinové vany se smaltovaným povrchem se nejčastěji opravují pomocí nástřiku. Poškozená místa se nejprve zacelí vrstvou smaltu a následně přestříkají klasickými barvami. Lze však využít i postupu zmiňovaného výše, tedy renovaci pomocí akrylátového nátěru.

Velmi poškozené vany řeší akrylátové vložky


Pokud je vaše vana opravdu hodně poškozená, využijte akrylátové vložky. Systém funguje na jednoduchém principu - do staré vany se nainstaluje nová. Akrylátové vložky bývají silné zhruba 5 milimetrů a jsou dostupné v různých tvarech i velikostech.

Akrylátové vložky

Akrylátové vložky jsou k dispozici v různých tvarech a velikostech

Vsazení podložky do vany probíhá následovně:

  1. Na stěny staré vany aplikujte tmel pro dokonalé přilnutí vany a podložky.
  2. Vzniklé spáry je potřeba olištovat, aby dovnitř nepronikala voda.

Novou vanu doporučujeme používat až po 24 hodinách, než se podložka dokonale usadí a tmel zaschne.

Hlavní výhodou všech těchto metod je jejich nenáročnost na úklid po rekonstrukci a minimální časové požadavky. Téměř všechny způsoby renovace totiž umožňují koupání již druhý den po opravě. Chcete i vy mít novou vanu bez bourání a stavební suti? Pusťte se renovace již dnes!

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti