Upravit stránku
V současné době, která přeje především plastovým oknům, se můžou kastlová a špaletová okna jevit jako bláznovství. Nikoliv. Můžete si je pořídit nejen do historické zástavby, roubenky nebo srubu, ale i do klasické novostavby. Mají své kouzlo, které jen tak neztratí.

Co víte o špaletových oknech? Budeme-li ho definovat, jedná se o okno s vnitřními a vnějšími křídly, mezi nimiž je část špalety, do které lze umístit například roletu, dekorace nebo květiny. V dřívějších dobách byly používány jedině špaletová okna. V posledních letech se od nich však ustoupilo, protože v prostoru mezi křídly okna vzniká velká mezera pro cirkulaci vzduchu a docházelo tak k tepelným ztrátám. Moderní špaletová okna mají však mnohem lepší tepelně-izolační a akustické vlastnosti a mohou se rovnat eurooknům.

Tradiční vzhled, bez kterého se historické budovy neobejdou


Kastlová a špaletová okna jsou nejžádanější v historické výstavbě měst, kdy památkový úřad nedovoluje výměnu starých oken za jednoduchá dřevěná nebo dokonce plastová. Často je také vídáme v chatách, chalupách, roubenkách a srubech, kam zapadají svým tradičním vzhledem.

Jaké výhody vám špaletová okna nabízejí?

  • Dlouhou životnost a nadčasovost
  • Tradiční originální vzhled
  • Lepší tepelně-izolační a akustické vlastnosti než klasická okna
Špaletová okna svými vlastnostmi předčí i některá plastová okna. Koeficient prostupu tepla činí až Uw=0,9 a útlum zvuku dosahuje 46 dB.
Špaletová okna často vidíme v chalupách.
Špaletová okna často vidíme v chalupách.
Nechcete měnit svá krásná špaletová okna a přitom chcete ušetřit na energiích? Zkuste zateplování oken. Tehdy dojde pouze na výměnu skel.

Rozdíl mezi kastlovými a špaletovými okny


Tyto dva pojmy často splývají, ale přitom každý označuje trochu jiné okno. Zásadní rozdíl je v otevírání křídel oken. Vnější křídla špaletových oken se otevírají jenom ven, kdežto vnější křídla kastlových oken můžeme otevírat oběma směry, tedy dovnitř i ven. Zatímco mezi křídly špaletových oken je zděné nebo dřevěné ostění, křídla kastlových oken jsou spojena prknem neboli kastlí a prostor mezi nimi je mnohem užší.

Dejte vyniknout jejich kráse


Pokud se tedy rozhodnete pro pořízení kastlových nebo špaletových oken, dbejte na to, abyste vybrali spolehlivého a pečlivého výrobce. Výroba takových oken vyžaduje přesnost, zručnost a zkušenosti. Většinou se k výrobě špaletových a kastlových oken používá dřevo smrku, borovice, dubu nebo exotické meranti. Dřevo je impregnováno proti hnilobám, plísním a dřevokaznému hmyzu a konečným nástřikem. Povrchová úprava by neměla zakrývat kresbu a strukturu dřeva.

Venkovský styl bydlení podpoří také dřevěné masivní podlahy, které budou se špaletovými okny v naprosté harmonii!
Dřevěná masivní podlaha
Dřevěná masivní podlaha k tomuto stylu patří.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti