- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Zahradní skalka je krásným doplňkem domu. Navíc se na ní vyhraje každý, kdo má v sobě zahrádkářského ducha. I když její založení není otázkou jednoho dne a mnohdy si žádá i odbornou ruku, skalka nás za úsilí odmění krásným vzhledem a spoustou drobného kvítí. Poradíme vám, jak začít se zakládáním zahradní skalky, nač nezapomenout a na co si dát pozor.
Skalku zakládejte ve chvíli, kdy máte dostatek klidu a čas na práci na zahradě. Důležité je také dobré počasí, které by mělo být suché, letní nebo podzimní a kameny se neobalují blátem. Skalničky můžete vysazovat po celý rok podle toho, v jakém období si to žádají. Celkové umístění skalky je důležité pro dobrý dojem. Pokud máte zahradu s mírným svahem, můžete svěřit modelování terénu odborníkovi, který výkopové práce s pásovým minibagrem rozčlení terén do několika pater, nebo jej upraví podle vašeho návrhu.
Krok první – příprava terénu
Ještě před tím, než začnete, zbavte pozemek vytrvalých plevelů. Nejvíce vám budou starosti dělat svlačce, pampelišky pýr, podběl a další, protože se jich již nikdy nezbavíte, pokud nebudete postupovat svědomitě. Budou se dostávat do spár mezi kameny a dělat nepříjemnosti. Proto půdu připravte opravdu důkladně. Plochu zryjte, vyberte všechny oddenky a použijte herbicidy, které jsou na to vhodné. Klasickou skalku můžete umístit i na prudší svah. Pokud je však terén příliš příkrý, je lepší volit spíše suché květinové zídky, které mohou terasy zpevnit a okrášlit zahradu. Rovný terén zase vypadá dobře, pokud zvolíte tak zvané spárové skalky, které zde budou vypadat přirozeněji.
Krok druhý – materiál na stavbu
Hlavní zásadou, kterou byste měli dodržovat, je to, že by se skalka měla skládat pouze z jednoho druhu horniny. Je to kvůli nárokům jednotlivých rostlin i kvůli vzhledu. Několik druhů hornin by vypadalo nepřirozeně, což je u skalky nežádoucí. Použít byste také měli spíše kámen, který se nachází v blízkém okolí, aby ladil s okolní přírodou. Kámen můžete zakoupit v lomu, nebo také nasbírat po lese nebo polích. Vhodné jsou větší i menší kusy. Raději se vyhněte oblým tvarům, které vypadají nepřirozeně.
Jaké skalničky jsou vhodné?
- Slunečná místa – lomikámen, mateřídouška, netřesk, papulka, rožec, kobercové floxy, nízký kosatec, tařice horská
- Polostín – kandíky, trávničky, zběhovec výběžkatý, dřípatka horská a karpatská, hosta, dymnivka žlutá
- Suchá místa – kostřava, všechny druhy okrasných trav, lomikámen vždyživý, mateřídouška, opuncie, rozrazil, netřesk, karafiát skalkový, čistec
Krok třetí – rozmístění kamenů
Kameny rozmístěte tak, aby vypadaly přirozeně a přírodně. Základ skalky vybudujte z větších kamenů, aby vypadaly jako zmenšenina velkých skal. Je třeba je však zapustit do země, aby to vypadalo, že z ní vyrůstají. Budou také lépe držet. Pro výsadbu rostlin raději nechte širší mezery, které později zarostou rostlinami.
Kameny si napřed rozmístěte cvičně na plochu podle toho, jak se vám budou líbit. Teprve poté je postupně do paty skalky zabudujte napevno. Dejte si záležet a rozmístění neuspěchejte, aby byl výsledek perfektní.
Krok čtvrtý – vysázejte rostliny
Pro začátek volte spíše nenáročné skalničky, které vám pomohou získat zkušenosti. Je možné, že zjistíte, že vám skalka takto nevyhovuje a budete ji přestavovat. Pokud máte doma psa, který si chce hrát na zahradního architekta, raději prozatím, než budou rostlinky odolnější a kameny usazené, rozmístěte kolem skalky provizorní sloupky na plot a obežeňte ji ve vaší nepřítomnosti pletivem. Zamezíte tak přístupu malého stavitele ke skalce a vašemu nepříjemnému překvapení po návratu z práce. Můžete si už jen užívat své dílo a přepracovávat si jej k obrazu svému.