Upravit stránku
Září je měsícem sklizně ovoce, i když od srpna se sklízejí odrůdy jádrovin, broskví, slív nebo švestek. Paprsky slunce a dostatek vláhy v poslední fázi dozrávání prospěly šťavnatým plodům a tak přichází na řadu sklizeň vinných hroznů, jablek, hrušek, lískových ořechů. Na vlašské ořechy je ještě čas.

Pro užitek v zimních měsících


Část sklizně postupně zkonzumujeme, něco můžeme uskladnit. Takže kdo má studený sklep, připravte si místo na jablka, hrušky a zeleninu, které se vám na zahrádce urodily. Ve sklepě s optimálními podmínkami budou dlouho jako čerstvé. Jestliže máte vybavení na moštování, tak si dopřejte mošt plný vitamínů a dobré chuti.

Další možností, dnes již méně využívané, je kompotování ovoce. Dříve sklenice s kompotovým ovocem vyplňovaly poličky spíže nebo sklepa téměř v každé domácnosti. Kdo nesklidil na zahrádce, ten ovoce kupoval za účelem zavařování, aby v zimě přišlo k chuti i duhu a zároveň aby byl zajištěn přísun potřebných vitamínů. Kompotové sklenice s ovocem dnes ve větší míře nahrazují mrazáky, kde se bezpracně ovoce uchová a konzumuje se jako čerstvé.

Stále oblíbené je sušené ovoce. Díky moderní technice - sušičce ovoce - můžete mít ovoce z vlastní produkce celý rok jako dobrou pochoutku.

Není nad domácí marmeládu


Vlastnoručně vyrobenou marmeládu nebo džem ničím nenahradíte. Chutná skvěle a máte celoročně zajištěný výborný produkt na palačinky, buchty nebo jen tak na chleba s máslem. A co potom domácí švestková povidla? Využití v domácnosti je rozmanité, ale nadýchané buchty a koláče jsou pro mnohé z nás nadmíru příjemným zážitkem.

Domácí marmelády
Domácí marmelády jsou jednoduše nenahraditelné

Po sklizni následuje údržba zahrady


Máte již skilzeno? V tom případě byste měli zabezpečit prořezání větví, takzvaný prosvětlovací řez. Tím se zároveň odstraní suché a poškozené větve. Následuje ochrana stromů před škůdci, kteří s nastávajícím chladným počasím hledají úkryt a zalézají pod kůru stromů.

Ochrana stromů nemusí být vždy chemického charakteru. Kdo se tomu brání, najde alternativní řešení.

Zásadně je nutné odstranit nahnilé plody, které by na stromě zbyly. Současně sesbíráme všechny padavky ze země. Když pak svrchní části kmene stromu obtočíme širokou lepicí páskou, brouci a škůdci nemají kam zalézt.

Dozrává ještě nějaké ovoce na vaší zahradě, anebo máte již sklizeno? Pokud máte nějaké vlastní zajímavé zkušenosti se zpracováním ovoce, napište nám o tom do diskuse pod článkem.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti