Upravit stránku

Máte pergolu s průhlednou střechou a v létě do ní praží sluníčko? Vyrobte si baldachýn, díky kterému budete relaxovat v příjemném stínu a zahradě nebo terase dodáte trendy elegantní vzhled. Přinášíme tipy, jak na výrobu různých typů baldachýnů. Který bude vaší pergole slušet nejvíce?

Zabrání sluníčku a nahradí i střechu

Baldachýn tvoří pod střechou pergoly druhou látkovou vrstvu proti slunečnímu svitu. V případě, že vaše pergola nemá vnější plastovou nebo skleněnou střechu, vybírejte látku s odolností proti dešti. Čím více bude nepromokavá, tím více budete mít času na přesun do interiéru během přeháňky.

Tip 1 – shrnovací baldachýn

Systém kolejnic na dvou protilehlých stranách konstrukce pergoly vám umožní si látku posouvat a tím ovlivňovat míru zastínění prostoru. Do upevněných kolejnic si připravte akorát dlouhé tyčky (nejlépe z lehkého materiálu), které ponesou textilii. Do ní našijte tunely podle počtu tyček (mezi tunely ponechte větší kus tkaniny, počítejte s jejím prověšením).

Tyče protáhněte tunely a nasaďte kompletní baldachýn do kolejnicové soustavy. Nezapomeňte na promazání celého systému a na visící madlo na okraji, které vám stahování baldachýnu usnadní.

Osvěžující stín pod pergolou. Jak na výrobu baldachýnu?

Tip 2 – stabilní plachta

Jednodušším způsobem, jak v zahradním prostoru získat vytoužený stín, je výroba stínící plachty. Pokud pergole chybí pevná střecha, věnujte pozornost nepromokavosti a upnutí textilie. Pevnou látku ve stejném tvaru jako střecha opatřete na všech rozích pevně přichycenými kruhy.

Do horních rohů pergoly pak umístěte silné karabiny, do kterých oka zachytíte. Správná plachta by měla být pevně napnutá a pod sklonem, aby se v případě deště neničila a neplnila vodou. Jestliže plachtu umisťujete pod pevnou střechu a bude sloužit jen jako zábrana proti slunečním paprskům, může být látka ladně prověšená.

Pokud byste baldachýn chtěli, ale nemáte na jeho výrobu čas nebo chuť, existují specializované firmy, které vám jej navrhnou na míru i namontují. A vám už zbude jen zaslouženě odpočívat v chladivém stínu.

Tip 3 – předpřipravená sada

Pokud se vám nechce výrobě baldachýnu obětovat čas a úsilí, můžete si zakoupit předem připravenou sadu. Jsou v ní veškeré komponenty, které budete k výrobě potřebovat, na vás je jen sestavení přímo na pergole. V některých soupravách najdete i elektrické ovládání stahování baldachýnu, které vám usnadní jeho budoucí fungování.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti