Upravit stránku
Lámete si hlavu s tím, zda nový plot či pergolu natřít lazurou, nebo olejem? V dnešním článku pro vás máme několik užitečných doporučení od odborníka ze společnosti Remmers, renomovaného specialisty v oblasti stavební chemie a laků na dřevo. Přečtěte si, jaký je vlastně hlavní rozdíl mezi olejem a lazurou, a kdy je vhodné tyto dva typy povrchových úprav zvolit.
Na úvod si objasníme, z čeho se vlastně ona lazura vyrábí. Většina výrobců nátěrových hmot používá jako základní pojivo tak zvanou alkydovou pryskyřici, jejíž hlavní složkou mastné kyseliny a zasychající oleje, např. slunečnicový, ořechový, sójový nebo kukuřičný. Nátěrový lak neboli lazura tedy rovněž obsahuje oleje, ovšem od klasického venkovního oleje se liší složením i použitím. Oba typy povrchových nátěrů si nyní budeme blíže specifikovat.

1) Lazuru použijte na dřevo z jehličnatých stromů


Typickým příkladem lazury na dřevo je HK Lasur 3v1, která poslouží jako impregnace, mezinátěr i finální nátěr. Tato lazura se vám v dílně skutečně neztratí, lze ji totiž použít jak na ploty, tak i na pergoly, dřevěná opláštění staveb, štítové stěny, nebo dokonce celé dřevostavby. Na výběr navíc máte několik různých barevných odstínů dřevin, kupříkladu borovice, dub, modřín, kaštan, ořech a také imitaci zašedlého dřeva. V závislosti na vybraném odstínu se je nutné nátěr HK lazury na dřevo obnovit zhruba po 6 letech.

Natírání dřevěného plotu
Chcete-li zachovat přírodní vzhled dřeva, použijte bezbarvý nátěr impregnovaný lazurou HK Lasur
Pokud si přejete zachovat původní přírodní vzhled dřeva, sáhněte po bezbarvém nátěru. Než však na povrch nanesete onen finální bezbarvý nátěr, je nutné dřevo impregnovat. K účinné impregnaci můžete rovněž použít HK Lazur od Remmers nebo také Holzschutz Grund, Holzschutz Creme Farblos. K následnému bezbarvému nátěru doporučujeme použít Langzeit Lasur UV+ na bázi rozpouštědla, nebo vodou ředitelnou lazuru na dřevo Wetterschutz Lasur UV+. Oba dva typy nátěru spolehlivě odolají vlivu UV záření, ovšem renovace je nutná již po 3-4 letech.

2) Venkovní olej použijte tvrdé exotické dřevo


Venkovní olej na dřevo doporučujeme použít spíše na tvrdé exotické dřeviny a dřevěné podlahy z WPC a termodřeva, neboť pro tento účel byl primárně vyvinut. Velmi kvalitním olejem na dřevo je kupříkladu Pflefe Öl, který je k dostání v bezbarvé variantě, tak i v odstínech Teak, Farblos, Pinie či Bangkirai.

Hlavní výhodou tohoto produktu je poměrně nízká cena v porovnání s příznivým efektem. Nevýhodou je naopak poměrně častá nutnost renovace nátěru. Ten je nutné obnovovat minimálně jednou až dvakrát ročně. Pflege-Öl je však velmi vydatný a proto vám při natírání postačí jen menší množství. Výrobně odpuzuje vodu, rychle schne a zabraňuje nepříznivému zašednutí dřeva.

Rekapitulace hlavních zásad: Na jehličnaté dřevo včetně modřínu doporučujeme použít LAZURU. Na exotická a tvrdá dřeva naopak OLEJ.
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti