Upravit stránku
Víte, že existuje hned několik typů dřevostaveb? Jedno mají ale společné - jejich konstrukce je ze dřeva. Každá dřevostavba je ale něčím typická. U některých poznáte rozdíly na první pohled, u dalších se musíte zajímat více o použité technologie. Pojďme si něco říci a nejčastějších typech dřevostaveb.

V Královéhradeckém kraji najdete hned několik typů dřevostaveb

Krkonoše na severu, Orlické hory na východě. Není divu, že v Královéhradeckém kraji najdeme tak rozmanité stavby. Na horách ještě dnes najdeme krásné zachovalé roubenky z 17. a 18. století. Tenkrát se stavěly z otesaných kmenů - mezery mezi kmeny stavitelé ucpávali mechem a zamazávali jílem, aby dovnitř netáhlo. Roubenky měly vždy jednoduchý, velmi praktický půdorys (všimněte si, že takové jsou i dnešní moderní domy).

V českých horách jsou k vidění také sruby. Přidáte se do tábora těch, co tvrdí, že sruby do našich hor nepatří, nebo jste naopak jejich příznivci? Musíme si ale uvědomit, že existují dva typy srubů a každý se hodí do jiného prostředí.

  • Sruby postavené kanadskou technologií - sruby z kulatiny, tedy z kmenů zbavených kůry. Tento typ srubů může v českých horách působit nepřirozeně a ne všude se hodí.
  • Sruby postavené norskou technologií - stavějí se z opracovaného dřeva, využívají speciální norský spoj (při sesychání dřeva se do sebe rohy vlastní vahou zaklíní a spoj je tak maximálně pevný). Norské sruby jsou českým horám přirozenější, podobají se totiž roubenkám.
V obchodním centru RD Rýmařov v Hradci Králové vám specialisté rádi poradí, jaká dřevostavba se hodí právě na váš pozemek.
Kanadský srub
Kanadský srub
 
Norský srub
Norský srub

Dřevostavby 21. století


Za čtyři století se toho v oboru dřevostaveb událo opravdu hodně. Dnešní montované domy používají modernější materiály, technologie, postupy, jinak pracují s velikostí i dispozicemi domu. Abychom se v dřevostavbách vyznali, rozlišujeme je podle typu konstrukce. Nejžádanější jsou jednoznačně sendvičové dřevostavby, které na první pohled nerozeznáte od klasických zděných domů. Stěny ale ukrývají úplně jinou konstrukci.

Jak v RD Rýmařov staví dřevostavby? Ve vlastních halách vyrábějí prefabrikované panely - skládají se z rámu z masivního smrkového dřeva z jesenických lesů, jsou zaklopené sádrovláknitými deskami Fermacell. Vnitřek panelu je vyplněný minerální vatou, která stěně dodává prvotřídní tepelně-izolační vlastnosti.

Mezi výhody sendvičových dřevostaveb patří rychlost výstavby. Prefabrikované panely odjíždějí z haly už s okny a dveřmi a díky suchým procesům výstavby může RD Rýmařov postavit horní stavbu za pouhých 11 dní.
  • Dřevostavba z fošen nebo hranolů - na stavbě se nařežou fošny a z nich se následně staví konstrukce domu. Konstrukce se pak obkládá z jedné strany, vyplní izolantem a zaklopí.
  • Skeletové dřevostavby - z trámů, které se nechávají zevnitř přiznané. Zvenčí je stěna zaklopená deskami z různých materiálů (dřevo, dřevotříska, plech apod.).
  • Sloupkové dřevostavby - podobné sendvičovým dřevostavbám, ale na místě stavby se nejdříve postaví rám stavby ze sloupků, který se následně opláští
Moderní dřevostavba
Moderní dřevostavba
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti