
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Nejvhodnějšími rostlinami na živý plot jsou túje různých druhů. Jsou stálozelené, rychleji rostou a dobře se udržují. Pokud vám nevadí listnatý živý plot, sáhněte po habru. Výběr rostlin je velmi důležitý, dbejte především na jejich kvalitu. Založení živého plotu není zrovna jednoduchá záležitost, proto vás jistě nepotěší, když se vám polovina rostlin neujme. Někteří dodavatelé rostlin dokonce poskytují záruku - pokud se vám rostlina například během 1 roku neuchytí, nahradí ji rostlinou novou.
Pokud máte možnost, vybírejte spíše rostliny v kontejneru, které mají vysokou šanci na uchycení. Rostliny s volným kořenem jsou na výsadbu náročnější a jejich šance na uchycení je výrazně nižší. Také může snadno dojít například k mechanickému poškození kořenů nebo k jejich seschnutí. Živý plot sázejte do vyhloubené brázdy/příkopu zbaveného plevelu. Do ještě před výsadbou zapravte kvalitní zeminu s kompostem nebo substrát. Čerstvě zasazeným rostlinám hrozí vyschnutí. Jakmile rostlinu postavíte do brázdy, zalijte ji, přihrňte hlínou a znovu vydatně zalijte. Poté jí zalévejte každý den. První rok po vysazení se vyvarujte používání jakýchkoliv chemických hnojiv.
Každý, kdo si živý plot pořizuje, ví, že ho bude muset každoročně stříhat. Samozřejmě ho můžete nechat volně růst, ale musíte stříhat alespoň suché větve. Pokud chceme plotu dodat určitý tvar, první stříhání provádíme nejlépe koncem února, kdy ještě rostliny neraší. Potom ho stříháme na začátku a na konci léta. Jehličnany stříháme pouze jednou, na podzim. Keř stříhejte do tvaru lichoběžníku, zajistíte tak přísun světla i ke spodním větvím, které tak nebudou prosychat.