Upravit stránku
Symbolika barev na nás velmi působí, ovlivňuje naši náladu, a dokonce i spánek. Obklopit se tím, co nám je nejpříjemnější, je zásadní zejména v ložnici. Jakou ji vymalovat? Inspirujeme vás!

Barvy nás uklidňují a hladí po duši. Funguje to ale i naopak

Hned zpočátku si musíme říct, že příliš veselé a rušivé barvy nejsou v ložnici moc žádoucí. Jaké pocity ve vás třeba vyvolává křiklavě žlutá místnost s veselými doplňky? Nebo naopak rudě vymalovaná s výrazným nábytkem? Ať už jsou ty pocity jakékoliv, určitě se nechýlí k relaxaci a klidu, který bychom po ložnici měli chtít.

Do ložnice se hodí klidnější barvy a jejich tóny. Sáhněte po béžové, šedé nebo světle fialové.
Myslete i na odstíny. Protože barvy dokážou místnost opticky zmenšit i zvětšit, měli bychom být při výběru malby střídmější, nevymýšlet přílišné kreativní vzory a kombinace. Ideální jsou pak různé odstíny bílé, šedé a hnědé. 

Není-li však světlá barva to, po čem vaše srdce touží, i v tmavých barvách při výběru malby do ložnice najdete to potřebné. Jen slaďte všechny doplňky a nábytek do ložnice, aby nevypadala kombinace příliš smutně. Tmavá stěna v kombinaci se světlým nábytkem naopak bude působit útulně. Postel, noční stolky, komoda a skříně pak mohou vzít roli zástupce světlých tónů.

Jak na nás působí barvy na stěnách

  • Modrá – uklidňuje, působí chladně. Dávejme proto pozor na příliš syté odstíny.
  • Fialová – u této barvy hodně záleží na odstínu. Může být elegantní a příjemná, ale také chladná a rušivá.
  • Zelená – podporuje náš odpočinek. Když bude však moc tmavá, může rozrušovat.
  • Červená – světlé tóny červené v nás probouzejí vášeň.
  • Oranžová – veselá barva, která podporuje energii a pomáhá při vstávání.
  • Hnědá – kombinace hnědé a béžové či šedé působí velmi elegantně, útulně a klidně.

Poslechnete trendy…?

Jak vymalovat ložnici se řada lidí rozhoduje podle toho, co zrovna letí. Dnes moderní ložnici doplňují smetanové tóny, béžová, bílá, hnědá a šedá. Perfektně je pak doplňují jemné odstíny modré, zelené, fialové a růžové.

A jak tedy vypadá moderní ložnice? Jako místnost, která náš uklidňuje. Je vzdušná a nestíněná. Barvy v nás probouzejí příjemné pocity. Takové barvy jsou třeba modrá, zelená a fialová. Dejte si ale pozor, neměly by být moc dominantní a syté. Skvěle budou vypadat na doplňcích.

Pozor na překombinace 

Až budete plánovat, jak by měla vypadat vaše ložnice, dejte si pozor na přílišné kombinování. Ideální je propojit v celém interiéru ložnice 2-3 barvy a jich se držet. Jedna může být jako základní a druhá a třetí jako doplňkové – využijete je na vázách, závěsech, lampičkách nebo třeba obrazech. 

Jak vymalovat strop

Přemýšlíte, zda máte do barvy stěny zahrnout i strop? Dejte si pozor a dobře to promyslete. Když jej vymalujete bíle, prostor bude vzdušnější a vyšší. Když bude vymalovaný jako zbytek pokoje, celý pokoj se smrskne a bude menší. Někdo ale právě takovéto řešení oceňuje a zdá se mu útulné a pro ložnici ideální. Záleží proto jen na vás.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti