Upravit stránku
I pokládka dlažby může být jednoduchá! Pokud dodržíte naše rady, můžete ušetřit za řemeslníky. Nejdůležitější je mít správné nářadí, metr v kapse a chuť do práce.
Ať už se chystáte na renovaci koupelny nebo položení dlažby do předsíně či na terasu, je důležité připravit si předem všechno nářadí a pracovní pomůcky. Ušetříte si tak věčné pobíhání pro věci. Nejdůležitější jsou samozřejmě samotné obklady nebo dlažba. Dále potom míchačka na lepidlo (tu si můžete půjčit v půjčovně nářadí), pokud ji neseženete, lepidlo si namícháte ručně v kbelíku. Tím se dostáváme ke speciálnímu lepidlu na dlaždice, které koupíte v každém hobby obchodu. Největší problém bude sehnat ruční řezačku dlažby. Doporučujeme její zapůjčení. Dále si připravte vodováhu, zednickou lžíci, hřebenovou stěrku a distanční křížky.

1. Příprava povrchu

Aby byla pokládka dlažby úspěšná, je nutné mít pečlivě připravený povrch. Ten očistěte od prachu, písku a dalších materiálů. Ještě než začnete pokládat dlažbu, musíte povrch natřít speciálním hydroizolačním nátěrem. Zejména při rekonstrukci narazíte na nerovnosti podlahy. Ty vyrovnáte pomocí malty. Je také možné položit novou dlažbu na starou. Nejdříve si ale musíte ověřit její přilnavost. Stará dlažba by neměla být od podlahy tvz. odfouknutá. Její povrch nesmí být špinavý a mastný, proto ho také očistěte a natřete penetrací.

2. Řezání dlažby


Pokud jste si nechali novou koupelnu naprojektovat od odborníka, je možné, že se řezání dlaždic vyhnete. Laik ale bude muset vzít dříve nebo později do ruky řezačku dlažby.  Jestliže pokládáte kamennou dlažbu, musíte ji ořezávat diamantovým kotoučem. Řezačka vám práci hodně usnadní. Ořezání dlažby je rychlé, snadné a nehrozí, že by dlaždice praskla a byla znehodnocena.

Chcete mít krásný a útulný interiér? Nezapomeňte kromě praktické dlažby také na obklady! Přírodní kámen vnese do místností originalitu a pocit luxusu.

3. Lepení dlaždic


Lepidlo si připravte podle návodu, který bude uveden na jeho obalu. Vždy je lepší, když ho promícháte míchadlem a ne ručně. Netvoří se v něm hrudky a má lepší konzistenci. Lepidlo kupujte podle prostředí, kde budete obkládat a podle druhu materiálu. Jiné bude pro lepení v horizontální poloze a jiné pro vertikální lepení.

Lepidlo nanášejte lžící na zeď a poté ho rozetřete hřebenovou stěrkou - tak dosáhnete rovnoměrné vrstvy lepidla. Kdybyste nanesli lepidla moc, dlaždice by se "houpala" a po čase by mohla snadno prasknout. I velikost zubů na hřebenovce je důležitá - na menší dlaždice zvolte menší zuby. Jednotlivé nalepené dlaždice od sebe oddělujte distančními křížky, tak dosáhnete pravidelných spár. Každou dlaždici, kterou položíte, zkontrolujte vodováhou, jestli je v rovině.

Dlažba a obklady v koupelně
Pusťte se do pokládání dlažby a obkladů ve vaší koupelně!

4. Spárování


Nejdříve je třeba připravit si spárovací hmotu podle návodu na obalu. Hmotou vyplníte spáry a necháte je určitou dobu působit (podle návodu), přebytek hmoty stačí očistit houbičkou. Při venkovní pokládce se ujistěte, že je spárovací hmota mrazuvzdorná a voděodolná.

Teď už vám jen přejeme pevné nervy a přesné ruce při pokládce dlažby!

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti