Upravit stránku
V zahradách se střídají různé povrchy a jejich přechod bychom neměli zanedbat. Pokud do našeho květinového záhonu začne prorůstat plevel a okolní tráva, estetická funkce záhonu bude brzy pryč. Jak ale tato místa oddělit, aby přechody působily plynule a nenásilně?

Budování rozhraní

Mezi jednotlivými povrchy je třeba vybudovat rozhraní. Takto nejen ochráníte svoje květiny před ničivým plevelem. Rozhraní také zamezí promísení materiálů, jako jsou mulčovací kůra a štěrk nebo kamenivo a tráva. A neposlední řadě ochrání vaši sekačku před nepěknou úhonou způsobenou najetím na kámen. 

Pracovní postup pro oddělení různých povrchů v zahradě obrubníkem

V našem družstvu dodáváme tři typy zahradních obrubníků - klasické záhonové ve výšce 20, 25 a 30 cm, trávníkové obrubníky (lemy) a palisádové obrubníky. Přírodní barva obrubníků skvěle zapadne do každé zahrady.

  1. Pečlivě si rozmyslete, kudy obrubníky povedou. Vytyčte si prostor kolíky a provázkem a vykopejte 20 cm hluboký (u záhonových obrubníků) nebo 8 cm hluboký (u trávníkových obrubníků) příkop.
  2. Trávníkové obrubníky srovnejte do roviny pomocí gumové palice na dlažbu, okraje vyplňte zeminou a zhutněte je. Záhonové obrubníky doporučujeme usazovat do štěrkového lože a následně do betonu. Pomocí vodováhy upravujte polohu obrubníků, aby nebyly nakřivo.

Jaké druhy rozhraní jsou pro vás k dispozici?

Betonové rozhraní a to jak ve formě zahradního obrubníku nebo travního oblouku.

  • Beton jako materiál je tvrdý, odolný, má dlouhou životnost.
  •  Je stálobarevný a prakticky bezúdržbový.

Dřevěné rozhraní.

  • Dřevěné rozhraní vyžaduje častou údržbu a má krátkou životnost. Působí sice přirozeněji, ale velice rychle zetlí, ostatně jak je v přírodě běžné.

Neviditelný plastový oblouk. 

Toto rozhraní je sice poměrně zajímavé, ale má svá úskalí.

  • Rozhraní je málo odolné a při sebemenším náznaku praská.
  • Finančně náročné.
Rozhraní trávníku

Ať už si zvolíte jakýkoliv druh rozhranní, mějte na paměti, že vzhled přechodů by neměl narušovat harmonii zahrady, bránit péči o rostliny a zároveň by měl umožnit i údržbu trávníku. 

My vám doporučujeme betonové přechody, které všechny tyto vlastnosti splňují (podívejte se na ceník betonových obrubníků).

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti