- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Krása kvetoucích oken pominula a nastává čas k zamyšlení, co dát do truhlíku. Vzhledem k tomu, že příroda je velkorysá a poskytuje i v zimním období dostatek podnětů a produktů k využití, nemusí truhlík, který zdobil vaše okna a parapety celoročně, zůstat opuštěný. I v zimním období může ozdobit okna a o Vánocích podtrhnout výzdobu vzácnou svátečnost
Listnaté dřeviny a jehličnany mráz neskolí
Abyste byli v klidu, že chlad a mráz nezničí ozdobné rostliny v korýtku, které mnohdy s invencí a náklady vytváříte, jděte na jistotu. Volte rostliny, které jsou odolné vůči mrazu a kterým sněhový nános neuškodí. V truhlíku budou dobře vypadat větvičky smrku, borovice kleče, modravého cedru, který vypadá jako jedlička.
Břečťan i cesmína jsou základem výzdoby
Nemusí to být jen dřeviny, zdobnost truhlíku (či jiného mrazuvzdorného květináče) obdaří i stále zelené listnaté keře. Nejvhodnější jsou větvičky břečťanu a cesmíny. Krásně působí i mahonie cesmínolistá. Ale pozor na ni. Mahonii je rostlina celá jedovatá. Na podzim dozrávají tmavě modré plody, listy se zbarví dočervena. Velmi zajímavá je cesmína. Kromě krásně tvarovaných listů zdobí cesmínu rudé bobule. Zvláštně modrými až do černa zbarvenými plody se honosí břečťan popínavý, který vytvoří estetický soulad s celým korýtkovým aranžmá. I tyhle plody jsou zákeřné a jedovaté.
Vřes to zachrání
I kdyby nebylo po ruce nic jiného, samotný vřes v korýtku není z nouze, ale naopak, je nejčastěji používanou rostlinou a ozdobou květníků nebo korýtek. Drobounká kvítka vřesovce jsou v bílé, růžové až tmavě červené barvě zajímavě jemná. Jde o stálozelené keře nízkého vzrůstu a mohou kvést i v zimním období. Některé druhy vřesovce kvetou od listopadu až do května. Řekněte sami, co může být vhodnějšího do korýtka nebo květníků, než tahle přírodou zdařilá rostlina s mrazuvzdornou schopností, nenáročná na pěstování.
Všechny přírodniny se dají využít
Bylo by ke škodě opomenout sušené klasy kukuřic, makovice, všelijaké sušené trávy, šípky pro efekt a barvu, anebo různé proutí. Když půjdete na procházku do parku nebo do volné přírody, všímejte si, co vše se dá použít, aby vydrželo nápor chladu a mrazu. Na vánoční aranžmá se nemusí nic měnit, stačí jen doplnit lesní šišky, zavěsit několik ořechů, plátky sušeného pomeranče nebo citronu a určitě za použitelnosti vlastní kreativity vznikne originální a milé aranžmá.
Nezapomeňte na opuštěná místa na chodbě, na balkóně nebo na schodišti v domku. Tady všude se bude dobře vyjímat osázený květník nebo korýtko a hned každý kout a prázdné místo jakoby zdomácní.
Autor článku: Jiřina Nováková