Upravit stránku
Rekonstruujete nebo máte novostavbu a stále se rozhodujete, jaké si pořídit topení? Jedná se o velmi důležitou investici, na které se nevyplatí šetřit. Určuje totiž vaše budoucí výdaje za provoz domácnosti a také váš životní komfort. Nejlepší je mít nohy v teple. A to nám zařídí právě podlahové topení.

Podlahové vytápění v sobě ukrývá hned několik výhod, které bychom rozhodně neměli přehlížet. Nejdůležitější je pro nás schopnost rovnoměrného vytápění bytu. Topení hřeje po celé ploše podlahy, ať už stojíme u kuchyňské linky nebo v ložnici na druhé straně domu, topí nám celá podlaha. Nezáleží na tvaru místnosti, topné rohože či trubky se snadno přizpůsobí. Teplo nám ohřívá primárně chodidla a my se tak cítíme pohodlněji a snadněji dosáhneme tzv. tepelné pohody (stavu, kdy nám není horko ani zima) například už při 20 oC. Alergici jistě ocení také menší prašnost v místnostech s podlahovým topením. 

Podlahové topení nám šetří


Jedním z mnoha důvodů, proč si podlahové topení pořídit, je jeho ekonomický provoz. Zatímco vodu v radiátorech ohříváme průměrně na 70 oC, voda v teplovodním topení většinou nepřekročí teplotu 35 oC. K ohřátí tedy stačí mnohem méně energie. Ušetříte tak 20 % energií na vytápění, což je několik tisíc korun ročně. Podlahové topení zároveň přináší také úsporu místa, což oceníme zejména v menších interiérech. Místnost působí příjemněji, aniž by ji rušila (mnohdy nevzhledná) topná tělesa na stěnách.

Teplovodní podlahové topení
Teplovodní podlahové topení

Elektrické nebo podlahové? Poznejte mezi nimi rozdíl


Nejčastěji se setkáte s nabídkou 2 základních druhů podlahového vytápění, a tím je elektrické a teplovodní. Ještě před instalací topení byste se vždy měli dohodnout s odborníkem, který vám na základě výpočtů tepelných ztrát objektu nabídne vhodné řešení. Obecně se elektrické topení doporučuje do domů s co nejmenšími tepelnými ztrátami (elektřina je stále dražší než zemní plyn). Teplovodní podlahové topení zase vyžaduje vyšší počáteční investice, větší stavební úpravy, ale zároveň slibuje úspornější provoz.

  • Elektrické podlahové topení

Výhodou elektrického podlahového vytápění je jeho snadná montáž, kterou zvládne každý šikovný kutil. Pokud si zakoupíte topné rohože, stačí je pouze rozvinout po podlaze a přisponkovat k podkladu. Následně se topení zalévá nejlépe anhydritovou směsí o síle maximálně 5 cm, která je dobře vodivá. Plánujete-li mít v domě dlažbu, doporučujeme topné rohože umístit rovnou pod dlažbu. Topení lze snadno instalovat i dodatečně bez větších stavebních úprav. V některých případech ho můžete položit dokonce na starou podlahovou krytinu.

Elektrické topení má okamžitý náběh a rychle začíná topit, což je velkou výhodou hlavně v koupelně, kde udržuje suchou podlahu a zamezuje vzniku plísní. Tento systém má ale i svoje nevýhody. Elektrická energie je pořád dražší, což se může odrazit na vašem inkasu. S tím souvisí i nemožnost vyměnit zdroj energie. 

Montáž elektrického podlahového topení.
Montáž elektrického podlahového topení.
  • Teplovodní podlahové topení

Pro montáž teplovodního podlahového topení si zpravidla musíte najmout odbornou firmu. Plastové trubky se pokládají na speciální systémové desky na podlahové topení - externí odkaz  z expandovaného polystyrenu, které fungují jako tepelná a kročejová izolace. Pořízení teplovodního vytápění je finančně náročnější a také vyžaduje více prostoru na další provozní součásti, jako je kotel nebo bojler. Lze ho také dodatečně napojit na solární panely nebo na tepelné čerpadlo, které znamenají značnou úsporu energií. Nevýhodou teplovodního topení je jeho pomalejší náběh, voda v trubkách ale vydrží déle teplá.

Montáž teplovodního podlahového topení.
Montáž teplovodního podlahového topení.

Snadná regulace tepla v domě


Ať už si pořídíte teplovodní podlahové topení, nebo elektrické, vždy ho budete moci velmi snadno regulovat. Podlaha je totiž rozdělená na několik topných okruhů, které hlídají termostaty a vy si tak zvlášť nastavíte každou místnost. V obývacím pokoji tak budete mít 23 oC, kdežto v ložnici příjemných 19 oC. Regulace podlahového vytápění také umožňuje nastavení denního a nočního vytápění. Dopoledne, když nikdo není doma, a v noci, stáhnete topení na minimum a zase šetříte. Regulaci vytápění můžete propojit také s notebookem nebo chytrým telefonem a zapnout si tak topení, když vyjedete z práce. Doma už budete mít krásné teplíčko!

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti