Upravit stránku
Ačkoliv by se mnohým mohlo zdát, že kanalizace je dnes všude samozřejmostí, není tomu tak. Spousta vesnic stále kanalizaci nemá. Jak ale na takovém místě potom řešit odpady? Nejekologičtějším řešením je domácí čistička odpadních vod.

Řešení odpadů v místech kanalizace může mít i více variant. Pokud vlastníte chalupu nebo jiný rekreační objekt, ve kterém přebýváte jen pár týdnů v roce, nebo o víkendech, je nesmysl zřizovat čističku odpadních vod. V takovém případě si zažádejte na stavebním úřadu o stavbu jímky. Tu jste ale povinni vyvážet do velké čistírny odpadních vod.

Dům už vyžaduje čističku


Stavíte-li dům, to už je jiná věc. Tam je čistička téměř povinností. Pokud byste si totiž chtěli zřídit žumpu, její vyvážení vás přijde pěkně draho. A povolení k vypouštění dnes jen tak nedostanete. Proto je nejlepší pořídit si čističku. Je ekologická - šetří životní prostředí a vyčištěnou vodu můžete nadále využívat. O stavbu čističky musíte zažádat na příslušném odboru životního prostředí - je to totiž vodní dílo.

Domovní čistírna odpadních vod pro 1-6 osob vás bude stát kolem 30.000 Kč.

Jak ČOV funguje


Princip fungování domácí čističky odpadních vod je stejný jako u velké čističky, akorát ve zmenšeném měřítku. Odpadní voda je biologicky čištěna, organickou hmotu rozkládají mikroorganismy, které potřebují ke své činnosti kyslík.

Samotné čištění pak probíhá ve 3 fázích:

 

  1. hrubé předčištění odpadní vody
  2. vlastní biologické čištění, oddělení kalu
  3. přenos kalu a čisté vody do k tomu určené části ČOV
Ze zabudované čističky uvidíte jenom víko
Ze zabudované čističky uvidíte jenom víko

Co s vyčištěnou vodou?


Čistou vodu můžete bez problémů vypouštět do nejbližšího potoka nebo rybníku. Další možností je svést drenážní trubku a vypouštět čističku do podzemních vod. V tomto případě ale potřebujete speciální povolení, ve kterém budete mít potvrzeno, že nedojde k jejich znečištění. Nejlepší způsob, jak naložit s vyčištěnou vodou, je pořídit si záchytnou nádrž (neboli akumulační). Vodu budete moci využít například k zalévání trávníku, zahrady nebo k mytí auta. Akumulační nádoba se umisťuje do bezprostřední vzdálenosti čističky tak, aby mohl být použit 1 výkop. Nádrž bude umístěna o 2 cm níže tak, aby byl zajištěn přepad.

Čistička není náročná na obsluhu


Usazení čističky necháte na odborné firmě (většinou na té, od které jste čističku koupili), vaším úkolem bude pouze vykopat díru daných rozměrů a zajistit pevné podloží, tzn. ve většině případů vybetonovat. Firma vám pak přijede čističku namontovat a ukáže vám, jak se obsluhuje. Není na tom nic složitého. Jednou za měsíc zvednete víko čističky a pohledem zkontrolujete, jestli všechno běží tak, jak má. 1x ročně pak musíte čističku odkalit, což za vás provede přistavené kalové čerpadlo.

Chod čističky odpadních vod se dá regulovat podle počtu osob. Bydlíte v domě 2, ale na víkend čekáte návštěvu? Stačí jednoduše zvýšit výkon.
Záchytná nádrž
Záchytná nádrž

Myslete i na čisticí prostředky


Jak už jsme řekli, odpadní voda je čištěna biologicky, je proto potřeba používat i speciální čisticí prostředky. Ty jsou většinou koncentrovány tak, aby bylo co nejméně zatěžováno životní prostředí. Přesto jsou ale účinné a neobsahují žádné fosfáty ani plnidla.

Pokud stavíte rodinný domek v oblasti s kanalizací, rozhodně nezapomeňte na odvodňovací systémy, které vám pomohou odvést nadbytečné množství dešťové vody z vašeho pozemku. Navíc jsou odolné a nenasákavé, při správné manipulaci vám vydrží i 50 let!
Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti