
- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Speciální přísadou pro zimní betonování jsou tzv. plastifikátory. Jedná se o přípravky, které zvyšují plasticitu a tekutost materiálů. Tím pádem umožňují snížit množství vody v betonové směsi až o 15%.
Další možností, jak betonovat v nízkých teplotách je vmíchání mravenčanu vápenatého do betonovací směsi. Tento přípravek urychluje hydrataci, tedy zatvrdnutí betonovací směsi. Postup si představme následovně - beton smícháme s teplou vodou, jeho teplota by neměla klesnout pod +5°C. Mravenčan nalijeme do základů a tím urychlíme hydrataci natolik, aby se předešlo zamrznutí vody ve struktuře betonu.
Při těchto postupech je však potřeba respektovat jistá doporučení. Při procesu schnutí je uvolňováno teplo, což nám je nepochybně ku prospěchu. Úniku tohoto tepla je ale důležité předejít. Proto by měl být schnoucí beton zakrytý igelitem a obložený polystyrenem. Toto opatření byste měli zajistit alespoň po dobu 3 až 5 dní.
Zdění v zimě lze praktikovat za použití speciální zimní malty, která neobsahuje vodu. Tuto maltu lze používat maximálně do teploty - 5°C . Pokud se rozhodnete pro zdění v zimě, zkontrolujte si, zdali jsou cihly i tvarovky dostatečně suché. Ošetřený povrch by se neměl dostat do kontaktu s deštěm ani se sněhem.