Živý vánoční stromeček je tradice. Koupí umělého nezachráníte nic
Vydáno: 04. 12. '14
Vybíráte vánoční stromeček, procházíte se uličkami vytvořenými nařezanými borovicemi, jedlemi a smrčky a děláte, že nevidíte opovržlivé pohledy kolemjdoucích. Doma pak máte špatný pocit, že jste zmařili život mladého stromečku? Tak teď vás uklidníme. Pokud si kdokoliv myslí, že koupě živého vánočního stromečku je barbarství a on zachraňuje svět, když si koupí umělý, tak je na velkém omylu. Nezachrání ani jeden stromek navíc. Naopak.

Vánoční stromek živý vs. umělý. Živý jednoznačně vyhrává
Pseudo ochránci přírody pozor, teď vás čeká velká zpráva, kterou budete možná rozdýchávat ještě do Vánoc. Umělý stromeček nejenže nezachraňuje životní prostředí, ale naopak je jeho přítěží. Jak to? Umělé stromky jsou vyrobeny z PVC, jehož základem je ropa. Stromek se musí vyrobit, dovézt a ještě zlikvidovat/recyklovat. Představte si, jaké napáchá škody.
Ano, je sice trvanlivý, ale přiznejme si - kolik let to s jedním umělým stromkem vydržíte? Po prvním složení - nacpání do krabice, už jeho jehličí není to, co bývalo. A co je na výrobě umělých stromků špatného? Výroba 1 stromku spotřebuje tolik kyslíku, kolik vyprodukují stovky živých stromů po dobu 10 let. A teď si setřete ten pot.
Jak správně vybrat živý stromek?
Už jsme si tedy ujasnili, že živý vánoční stromek je správnou volbou. Teď vám poradíme, jak ho vybrat. Jestliže máte v bytě chladnou místnost, kde lze stromek schovat do Vánoc, můžete ho koupit už začátkem prosince a bez obav vám vydrží. Stromek dejte do stojánku a opatrně mu uvolněte větve.
Pokud musíte kmínek stromku ořezat, aby se do stojánku vešel, bude náchylnější k rychlejšímu uschnutí. V kůře má totiž speciální pletiva, kterými vede vodu až do špičky. Jestliže máte starý stojánek bez nádržky na vodu, je čas ho vyměnit. Zjistěte si ceny sběrných surovin - externí odkaz a utržené peníze investujte do nového stojánku. Stromek mějte co nejdál od topení a nezapomeňte mu doplňovat vodu.
Vánoční stromky se pěstují na speciálních plantážích. Pořiďte si ten od tuzemského pěstitele (smrk, borovice) - 90 % jedlí se totiž dováží a mají tedy negativní vliv na životní prostředí. Při dopravě totiž vzniká škodlivý oxid uhličitý. Jestliže narazíte na stromek s označením FSC, jedná se o výběrový stromek z lesních porostů. Prořezy pak přispívají k vyváženému růstu lesa.
Můžete si pořídit i menší stromek v květináči, který nezabere tolik místa. Doporučujeme ho ale mít v místnosti maximálně 3 dny, protože nesnáší vysoké teploty. To je ale často zklamání pro děti.