Logo FórumBydlení

Přejít na navigaci

+ Přidat inzerát

Souboj dřevostavby a zděného domu! Kdo je vítězem?

Vydáno: 01. 02. '13

Dřevostavba nebo klasická zděná stavba? Porovnali jsme tyto dva způsoby výstavby z několika hledisek a přinášíme vám výsledky - udělejte si v tom konečně jasno!

Dřevo versus cihla? Který zvítězí u vás?

Dřevo versus cihla? Který zvítězí u vás?


Duel č. 1: Rychlost výstavby

V otázce rychlosti výstavby vede dřevostavba. Nové technologie však umožňují výrazné urychlení práce i při stavbě zděného domu. Přesto je doba výstavby v porovnání s dřevostavbou zhruba o 1 až 2 měsíce delší.

Duel č. 2: Cena

Žádný extrémní rozdíl v ceně mezi dřevostavbou a domu z cihel nečekejte. Dřevostavbu lze postavit za kratší časový úsek, což může ovlivnit výslednou cenu stavby. Pokud postavíte rychleji, znamená to menší výdaje za nájem v dočasném bydlení, nižší částky za pronájem dočasného oplocení a dalšího zařízení potřebného při stavbě. Pořizovací cena dřevostavby a zděného domu je tedy podobná, ovšem v případě dřevostavby ušetříte díky rychlejšímu pracovnímu tempu.

Náklady na stavbu dřevostavby jsou nižšíNáklady na stavbu dřevostavby jsou nižší

Duel č. 3: Úspora tepla

Oba typy staveb vykazují podobné izolační vlastnosti, se schopností bránit se úniku tepla jsou na tom tedy téměř stejně. Když ale porovnáme akumulační vlastnosti obou staveb, vítězně nám vyjde zděný dům. Tyto stavby udrží teplo v místnosti déle. Dům dřevěné konstrukce teplo ztratí rychleji, ale na druhou stranu se rychleji vytopí.

Duel č. 4: Životnost

Stavební dřevo je proti hnilobě a škůdcům chemicky ošetřeno, takže ho bez obav můžeme považovat za plnohodnotný materiál pro stavbu. Nicméně pokud se na věc podíváme z pohledu dlouhodobého časového horizontu, cihlový dům vydrží déle. Na celkové životnosti se ovšem podílí i míra péče obyvatel o dům. Pokud tedy starost o cihlový dům zanedbáte, může se klidně "dožít" nižšího věku než dřevostavba.

Duel č. 5: Komfort bydlení

V případě, že je pro vás důležité celkové klima a vlhkost vzduchu v interiéru, bude se vám lépe bydlet v dřevostavbě. Dřevo totiž optimálně reguluje vlhkost v místnosti. Nicméně pokud jste vášnivým sběratelem obrazů, budete mít s jejich zavěšením do dřevěné konstrukce problém. Tato záležitost lze řešit vhodnou výztuhou. Nicméně klasická zeď je jistota. Někteří obyvatelé dřevostaveb si stěžují na praskání způsobené tím, že dřevo neustále pracuje. Jsou však i tací, kteří právě tuto vlastnost oceňují.

Dřevostavba - žádná horská chata, ale plnohodnotný důmDřevostavba - žádná horská chata, ale plnohodnotný dům

Pokud si tedy shrneme jednotlivé duely, výsledky jsou následující:

  • Dřevostavby  vítězí v otázce cenyrychlosti výstavby
  • Zděný dům déle udrží teplo a má delší životnost.
  • Výsledek 5. duelu si musí každý určit sám, záleží, zdali vám jde spíše o příjemné klima v místnosti nebo praktické vlastnosti stavby.

Při konečném výběru si určete priority a rozhodujte se podle nich. Určitě navštivte vzorové novostavby rodinných domů , které vám dají jasnější představu než všechny diskuze a články na internetu dohromady.

Autor: Aneta Doleželová

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód DTB881.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód DSX117.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (8)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód FUZ452.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

Pro dřevostavbu jsme byli jednoznačně rozhodnuti. Firmu najít bylo poněkud těžší - nakonec jsme vybrali dřevostavby MY home. Velká spokojenost.

Před pár měsící jsme dostavěli domek s touto firmou a jsme moc spokojení. Vše je tak, jak jsme se domuvili, a to včetně ceny, kterou splácíme po opravdu minimálních částkách. Hned na začátku nám všechno vysvětlili, takže jsme nekupovali zajíce v pytli. Doporučuji ale http://www.ddnk.cz/ posoudit osobně, domluvit si schůzku, která je zadarmo, a pak se rozhodnout.

Dobrý den, také jsem se obávala zděného domu na klíč, pak mi ale kamarádka doporučila firmu http://www.domy-drevostavby-na-klic.cz a dodnes nelituju. Dnes máme krásný dům, bez jakkýkoli starostí.

Dobrý den, musím s Vámi souhlasit. Také jsme minuly rok s firmou www.ddnk.cz stavěli a dodnes toho nelituji.

Je to jedno velké dilema, se kterým se už určitě setkalo plno z nás. Tento článek tedy velmi pomůže urovnat si myšlenky a priority. My jsme volili dřevostavbu, připadá mi to takové přírodnější a s izolacemi absolutně není problém. Výstavba byla rychle hotová, takže ano, ušetřili jsme i díky tomu. Konkrétně jsme stavěli s http://www.ddnk.cz . Na této firmě necením jen to, že jsou v domech na klíč velmi spolehliví, ale i také to, že poskytují profesionální poradenství. :)

My mame skvelou drevostavbu od thermo home. Vsechno probehlo v poradku a jsme spokojeni moc ze jsme se pro tu drevostavbu rozhodli.

Tak my si nechali postavit dřevostavbu od firmy dřevostavby my home a velká spokojenost. To už je dnes mýtus, že cihly mají delší životnost :-D

Cihlové stavby mají delší životnost a obecně méně podléhají přírodním živlům. Doporučuji ale dnes již nestavět spíš si zařídit koupi domu nebo pronájem bytu.

Komentáře
Úvodní strana Souboj dřevostavby a zděného domu! Kdo je vítězem?

Promiňte, ale nemáte nainstalován flash plug-in.copyright © 2010 brána-bydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohláąení o přístupnosti | Mapa stránek