Letní bydlení na půdě
Aktualizace: 10. 01. '14, Vydáno: 14. 05. '12
Stará půda nemusí být jen skladištěm nepotřebných věcí, které je nám líto vyhodit. Určitě se i vám vybaví všechna ta dobrodružství, která jste prožili na babiččině půdě při objevování kouzel zašlých časů. Udělejte si z půdy letní byt a můžete si je připomenout i dnes.

Pusťte se do realizace nového podkroví a vytvořte si krásné místo pro relaxaci.
Objevte kouzlo staré půdy
Půda je prostor stvořený k experimentům. Tajemná zákoutí vzbuzují naši fantazii, staré trámy navozují příjemnou atmosféru venkova, střešní okna a vikýře nabízejí jedinečný výhled do kraje. Už za první republiky sloužily venkovské půdy k letnímu bydlení dětí a vnoučat, které mělo zvláštní tajemné kouzlo, vybízelo k vyprávění strašidelných příběhů a hraní čarovných her. Takový letní pokojík si můžete z půdy udělat i dnes. A nemusí sloužit jen k přenocování návštěv, i vy si určitě rádi zalezete na útulně zařízenou půdu s dobrou knihou nebo sklenkou vína.
Letní půdní pokoj není drahá záležitost
Přestavba podkroví na obytné prostory vyžaduje nemálo času, práce, starostí a peněz. Letní byt ale z půdy uděláte za víkend a je jen na vás, kolik do něj budete ochotni investovat. Chcete-li půdu obývat jen během několika teplých měsíců v roce, není potřeba žádná náročná rekonstrukce. Stačí pořádně uklidit, vysmýčit pavučiny, vydrhnout podlahu, opravit střechu, vybavit prostor vhodným nábytkem a doplňky a může se bydlet. Doslova přes noc může vzniknout originální prostor pro dětské hry, zábavu i posezení s přáteli, který vůbec nemusí mít ráz luxusu. Naopak, patina a začlenění starého harampádí do interiéru je žádoucí.Vybudujte si půdní pokoj snů, v kterém budete trávit dlouhé hodiny.
Patina na půdu patří
Nejdříve musíte půdu uklidit. Staré nepotřebné krámy odvezte do sběrného dvora, odstraňte nánosy prachu a špíny a z trámů vytahejte rezavé hřebíky. Některé věci se vám ale mohou hodit. Někdy stačí vrstva laku nebo barvy a z oprýskané bedny nebo z několika starých palet může být třeba improvizovaný konferenční stolek či lavice. Dva staré žebříky můžete postavit a zajistit kolmo ke zdi nebo dvěma trámům, na příčky položit několik prken a rázem máte originální knihovnu. Hezkým doplňkem do letního půdního pokoje může být starý kufr, trakař, plechový kbelík místo plastového květináče - externí odkaz … zkrátka cokoli, co na starou půdu patří.
Nezbytná bude také kontrola střechy. Skvrny na trámech a podlaze vám mohou napovědět, kudy na půdu teče. Vyměňte poškozené tašky a škvíry kolem střešních oken - externí odkaz a vikýřů vyplňte montážní pěnou, tmelem nebo silikonem. Jsou-li na půdě zděné stěny, nebojte se je vymalovat bílou barvou, která nechá ponuré půdě dost prokouknout. Krásné jsou také přiznané cihly, musí však být pečlivě vyčištěné, případně vyspravené trochou malty.Podlaha, která vypadá, že již něco pamatuje, bude dominantou vašeho podkrovního pokoje.
Nutná je také důkladná očista podlahy. Pokud by její kvalita neumožňovala pohodlné bydlení na půdě, přikryjte ji několika menšími koberečky, které není problém vyklepat, nebo investujte nějaký ten peníz a podlahu si nechte udělat novou. Pokud pod ní necháte umístit izolaci, v zimě navíc ušetříte za vytápění spodních místností.
Vybavení letního půdního pokoje volte samozřejmě podle toho, k čemu ho budete využívat. V pokoji pro hosty nesmí chybět postele a skříňky, v relaxačním pokojíku zase pohodlné křeslo - externí odkaz nebo ušák po babičce přehozený hřejivou dekou pro chvíle pohody. Staré trámy jsou ideálním místem pro zavěšení houpací sítě. Třeba ale hledáte vhodný prostor pro umístění ping-pongového stolu nebo kulečníku… i ten se na půdu určitě vejde.