Logo FórumBydlení

Přejít na navigaci

+ Přidat inzerát

Jak vybrat zahradní sekačku pro dokonalý trávník

Vydáno: 25. 07. '11

Letošní sezóna je v plném rozpuku a vaše zahradní technika by potřebovala obměnit? Dáme vám několik tipů jak postupovat při výběru sekačky na trávu. Hezky udržovaný trávník je totiž vizitkou vaší zahrady a bez výkonné sekačky na trávu jej nikdy nedocílíte.

S kvalitní sekačkou snadno dosáhnete krásného trávníku.

S kvalitní sekačkou snadno dosáhnete krásného trávníku.


Co si uvědomit před samotnou koupí? 

  • jak velkou zahradu chci se sekačkou posekat
  • jak často se k sekání trávy dostanu
  • kdo bude se sekačkou na trávu pracovat

Velikost zahrady ovlivní to, zda-li budeme vybírat spíše sekačku benzínovou nebo nám na malý zahradní plácek postačí sekačka elektrická, která vyžaduje neustálý přísun elektrického proudu.

Časový údaj o frekvenci sekání trávy je důležitý, neboť každá sekačka má různě nastavitelnou výšku sečení. Pokud víte, že kupujete sekačku na chatu, kam se dostanete jednou za měsíc, pak určitě hledejte sekačku s vyšší nastavitelnou výškou sečení.

Mám si koupit sekačku s pojezdem nebo bez?

Popřemýšlet o tom, kdo bude se sekačkou pracovat, se vyplatí ve chvíli, kdy přenecháváte tuto činnost svým jemnějším polovičkám. Tady byste měli určitě zvolit sekačku s pojezdem , což může ušetřit spoustu sil a námahy.

Pakliže víte, že se sekačkou bude umravňovat trávník nějaký silák, jistě postačí i klasická sekačka bez pojezdu .Tento typ sekačky bude stačit i pro nečlenité zahrady, malé zahrady a travnaté plácky. Výborná sekačka bez pojezdu je například sekačka Hecht 540.

Základní druhy sekaček na trávu

  • Elektrické sekačky
  • Benzínové sekačky
  • Akumulátorové sekačky

Samozřejmě mají všechny z těchto sekaček své výhody a nevýhody, jde jen o to vybrat adekvátní sekačku pro vaši zahradu. Elektrickou sekačku volte v případě, že máte menší zahradu, kde je po celé její šíři dosah elektrického proudu. Zpravidla elektrické sekačky  dosahují příkonu od 1000 - 1800 W. Jejich velkou výhodou je tichý chod, který ocení zejména vaši sousedé, a fakt, že nevyžadují téměř žádnou údržbu.

Sekačka HECHT - www.zahradahrou.czSekačka HECHT - www.zahradahrou.cz

Naopak benzínové sekačky  využijete u zahrad větší rozlohy a členitějšího charakteru. Obecně by měly zvládnout trávník o velikosti do 2000 m2. Jelikož mají benzínové sekačky díky přítomnosti motoru větší hmotnost, je vhodné pořídit si sekačku na trávu s pojezdem. Pro její pohon stačí občas doplnit olej a benzín a můžete vyrazit do boje s rychle rostoucím trávníkem.

Máte malou zahradu a často se stane, že potřebujete kousek trávníku spíše jen upravit nebo zkrátit travní porost okolo chodníku a zdi? Vyberte si akumulátorovou sekačkuAku sekačky  jsou schopny na jedno nabití posekat trávník o ploše až 400m2a příjemně vás překvapí i jejich nízká hmotnost a snadná obsluha.

Máte zatravněnou opravdu velikánskou plochu? Pak se zaměřte na zahradní traktory . Ty jsou na ovládání nejjednodušší a hravě s nimi zkultivujete i velké travnaté plochy. K některým zahradním traktorům můžete navíc přidat i další komponenty, jako jsou drtiče větví, sběrné vozíky nebo provzdušňovače trávníku.

Oblíbený typ zahradního traktoru - MTD 160/92 - www.zahradni-technika-jezirka.czOblíbený typ zahradního traktoru - MTD 160/92 - www.zahradni-technika-jezirka.cz

Využiji vřetenovou sekačku?

Vždy jste toužili po trávníkujaký můžeme vidět na golfových hřištích nebo na stadiónech prestižních fotbalových klubů? Zkuste naši vřetenovou sekačku LawnMaster 500Nemusí zůstat u pouhého snu. Svou technologií, kdy je tráva stříhána pomocí nůžkového mechanismu, neponičí vřetenová sekačka váš zdravý trávník. Na menší zahrady bohatě postačí třeba Aku vřetenová sekačka Gardena 380 Li.

Je pro mě dobrá strunová sekačka?

Zvažujete, jestli by se vám vyplatila strunová sekačka? Určitě ano. Pokud máte malou zahradu, jistě je lepší pro drobné úpravy trávníku pořídit jen strunovou sekačku . Taktéž ji oceníte i na větších zahradách, kde se najde spousta hůře dostupných míst, jako jsou travnaté porosty kolem domu, plotu a chodníku. Velmi oblíbený je u našich zákazníků strunový vyžínač Ryobi OLT 1830  nebo strunová sekačka Grizzly ERT 275. 

Strunové sekačky na vysokou trávu - www.zahradni-technika-jezirka.comStrunové sekačky na vysokou trávu - www.zahradni-technika-jezirka.com

Jak poznám dobrou sekačku?

Sekačku na trávu bychom neměli vybírat pouze podle vzhledu, výkonu a ceny. Všimněte si také z čeho je tvořena její konstrukce. Často je uváděna jako "šasi" sekačky a liší se podle materiálu, z kterého je vyroben. Lehčí a levnější sekačky mívají často plastové šasi, jeho příznivá hmotnost ale může ukázat své nevýhody v životnosti. Pro menší zahrady však sekačka s plastovou konstrukcí bohatě postačí.

Vyberte si  třeba sekačku Hecht 1002. Pokud potřebujete sekačku, která něco vydrží a má opravdu silný podvozek můžeme vám doporučit sekačku Partner P53-625D 3 v 1.

Autor: Ilona Bendová

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód THE163.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód NLR457.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (9)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód JYR345.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

No a co třeba křovinořezy

Já jsem zase neměl štěstí na dobré benzínové sekačky, takže jsem začal hledat elektrické sekačky, a zatím jsem spokojený, i když někdy to není ideální, ale to asi není nikdy žejo :-)

Někdy je dost těžké najít tu správnou sekačku. Myslím si ale, že mně se podařilo najít docela kvalitní benzínové sekačky .

Pěkný článek. Zajímavé video o údržbě sekačky najdete tady .

Taky mám Hondu za cca. 22.000,- Kč a snad krom ceny na tom těžko najde něco negativního, sekám občas i přerostlou a vlhkou trávu a sbírání je naprosto bez problémů, musím říct, že je na výsledku fakt poznat, čím sekáte.

Po předchozích zkušenostech s Mountfieldem, jsem chtěl už konečně něco spolehlivého, nenáročného na údržbu a ovládání a tak jsem koupil tayk Hondu a to HRG 536 C5 SDEA za cca. 16.tisíc a úplná a naprsotá spokojenost, spotřeba rapidně klesla, nedělá takový hluk a velikost koše mi dopomhla celé sekání slušně zrychlit, takže já jsem fakt spokojenej.

Podle mého se kvalitní sekačky poznají podle toho, co používají profesionálové. Je pravda, že sekačky Honda hodně používají komunály pro denodenní několiahodinové sekání trávy.

Když už tady vyzdvihujete sekačky Honda... mám jednu už 4 roky a za tu dobu jsem pouze doléval olej a benzín. Už teda si budu muset nechat přebrousit nůž, ale jinak nemám nic proti.

Pokud bych se zaměřil na výdrž, tak jsou pro mě jedničkou sekačky Honda. Vidím to u nás v servisu, těch tam přijde málo. Druhá věc - hodně jiných výrobců používá jejich motory HOnda, aby vzýšili kvalitu svých strojů.

Komentáře
Úvodní strana Jak vybrat zahradní sekačku pro dokonalý trávníkcopyright © 2010 brána-bydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohláąení o přístupnosti | Mapa stránek