Logo FórumBydlení

Přejít na navigaci

+ Přidat inzerát

Dřez do kuchyně - nerezový, granitový nebo z přírodního kamene?

Aktualizace: 19. 05. '12, Vydáno: 22. 02. '11

Při zařizování a vybavování nové kuchyně jste už určitě přemýšleli, jaký dřez nejlépe vybrat. Pomineme-li tvar dřezu, zůstává zásadní otázka: Z jakého materiálu… Zjistili jsme pro vás, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů dřezů. Třeba vám to pomůže v rozhodování.

Dejte si záležet při výběru vhodného dřezu do vaší kuchyně

Dejte si záležet při výběru vhodného dřezu do vaší kuchyně


Ačkoliv se vám to může zdát neskutečné, nevhodně umístěný a špatně vybratný kuchyňský dřez  může být zkázou jinak dokonale zařízené kuchyně. Příprava pokrmů a práce s nádobím se neustále točí okolo dřezu. Pokud hlavní funkci, tedy mytí nádobí, dřezu nevratně uzmula myčka, můžeme odkládací plochy zvětšit na úkor plochy umývací.

Nerezové dřezy

Všem dobře známe nerezové dřezy se dají použít prakticky kdekoli. Ať už máte kuchyni moderní či v rustikálním stylu. Při jeho výrobě se používá pochromovaný nikl (matný lesk) nebo ušlechtilá ocel (vysoký lesk), vyniká odolností proti korozi i vysokým teplotám - ale pozor, váš sifon je ale s největší pravděpodobností plastový a při vylévání horkých tekutin by se mohl zdeformovat.

Jelikož je nerez také do určité míry pružný, nemusíte se bát jeho prasknutí při zatížení těžším tělesem, ale pozor na poškrábání! Do  nerezu sice pravděpodobně neuděláte hlubší rýhy, ale drátěnka, písek na  čištění nebo špatně umístěná vidlička mohou nadělat nevzhledné nehluboké rýhy, které se časem budou střádat.

Nerezový dřezNerezový dřez

Ve dřezech s tloušťkou stěny 0,6 mm mohou při nevhodné manipulaci vznikat důlky. Stěna 0,8 mm by měla být už dostatečná, ale pokud chcete mít jistotu, že se dřezu nic nestane, zaměřte se na dřezy tloušťky od 1 do  1,2 mm.

Zbavte kuchyň bakterií a odhalte její krásu. Spolehněte se na kvalitní čistící prostředky , které odstraní z vaší kuchyně vodní kámen a bakterie.
Povrch nerezového dřezu

  1. Hladký nerez - nejčastěji používaná varianta povrchové úpravy - nicméně ne přímo snadná na údržbu
  2. Tkaná struktura (dekor) - stále oblíbenější povrchová úprava, prosazuje se díky svému zajímavému vzhledu a velmi dobrým užitným vlastnostem
  3. Mikrostruktura (mikrodekor) - povrchová úprava s jemnější strukturou než tkaná struktura

Pokud nechcete na dřez neustále používat speciální čisticí prostředky a  olejíčky, které zabrání otiskům prstů, volte raději matný či zdrsněný povrch. Nevýhodou nerezu také je, že se na jeho povrchu dobře usazuje vodní kámen, takže je po uschnutí vidět každá kapka, která na něm ulpěla.

Nerezový dřez udržujte tekutými čisticími prostředkyNerezový dřez udržujte tekutými čisticími prostředky

Granitové dřezy

Granit - umělý káme, který je ve skutečnosti směsí křemičitých písků se žulou (80 %), to vše je pak spojeno akrylátem (15 %). Konečný vzhled získává kamenina díky příměsi barviv (5 %). To pro vás znamená výběr z pestré palety barev. Ano, granitový dřez můžete perfektně sladit se zbytkem kuchyně. 

Granitové dřezy a jejich materiál (můžeme se setkat s různým firemním označením: fragranit, silgranit, cristalite granite atd.) vyniká hygieničnostísnadnou údržbou (oproti klasickému kamenu), ale není dobré ho vystavovat vysokým teplotám (oficiálně je odolný do 280°C).

Bílý granitový dřezBílý granitový dřez

Na rozdíl od nerezu není třeba granitový dřez  leštit. Vysoká odolnost proti jakémukoli poškození je dosažena povrchovou úpravou (má zcela homogenní vzhled) a díky úplnému probarvení Vám také nikdy nevybledneNemusíte se bát ani vrypů a škrábancůGranitový dřez  přežije i silné nárazy z metrové výšky. Poškození barvícími látkami (víno, káva) či agresivními složkami čisticích prostředků je prakticky vyloučeno.

Pokud si zařizujete novou moderní kuchyň , je granitový dřez vhodnou volbou.

Dřezy z přírodního kamene

Pokud preferujete přírodní materiály, není problém objednat si do kuchyně dřez z přírodního kamene či keramiky. Keramické dřezy jsou zdravotně nezávadné a řadí se mezi tradiční přírodní materiály.

Jejich velkou výhodou je snadná údržba, kdy vám postačí běžný čisticí prostředek. Oproti nerezovému dřezu je také výhoda v "neviditelnosti" zaschlých kapek. U nerezu musíte leštit a leštit, aby jste odstranily všechny zaschlé kapky. U keramických dřezů vás toto nečeká. Navíc jsou odolné proti běžným chemikáliím. Při vhodném zacházení vám dřez z přírodního materiálu vydrží dlouhá léta.

Dřezy z přírodního kamene se hodí do rustikálních kuchyní. Perfektně zapadnou také do kuchyní ve stylu Provence.

Při výběru barvy můžete popustit uzdu své fantazii. Můžete vybírat z mnoha tvarů i odstínů různých barev. Nejčastěji volenou barevnou variantou je čistě bílá.

Autor:

Hodnocení:

Sdílej na: Delicious Delicious Facebook icon Facebook
Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód KIE668.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód NZR741.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.


Přidat komentář  Diskuze k článku (13)


Pro odeslání příspěvku vyplňte prosím následující kód UEK129.

Položky označené (*) hvězdičkou jsou povinné.

Dobry den jeste bych se chtela zeptat na tento drez https://www.trendo.cz/clanky/tectonitove-drezy-b62 nikdy drive jsem na nej nenarazila jaky je co se tyce udrzby dekuji

To se Vám jistě bude líbit i tento článek. https://eshop-sinks.cz/content/25-srovnani-nerezovych-granitovych-a-keramickych-drezu-vyhody-a-nevyhody

Já se také právě rozhoduju při výběru.Navíc mi manžel řekl, že kuchyň nechá na mě:-) Spousta lidí je pro klasiku, ale nemůžu si pomoct, nerezové dřezy se mi líbí, když jsou čisté a nablýskané, ale jinak mi praktičtější připadají granitové. Kamarádka teď vybrala krásný dřez tady a musím říct, že spokojenost. Také tam vybírám, ale stále jsem nerozhodná. Ještě chvíli mám, ale budu ráda za každou radu :-) Díky A.

Já se také právě rozhoduju při výběru.Navíc mi manžel řekl, že kuchyň nechá na mě:-) Spousta lidí je pro klasiku, ale nemůžu si pomoct, nerezové dřezy se mi líbí, když jsou čisté a nablýskané, ale jinak mi praktičtější připadají granitové. Kamarádka teď vybrala krásný dřez tady https://eshop-franke.cz/463-kuchynske-drezy a musím říct, že spokojenost. Také tam vybírám, ale stále jsem nerozhodná. Ještě chvíli mám, ale budu ráda za každou radu :-) Díky A. Nerez

Já se také právě rozhoduju při výběru.Navíc mi manžel řekl, že kuchyň nechá na mě:-) Spousta lidí je pro klasiku, ale nemůžu si pomoct, nerezové dřezy se mi líbí, když jsou čisté a nablýskané, ale jinak mi praktičtější připadají granitové. Kamarádka teď vybrala krásný dřez na https://eshop-franke.cz/463-kuchynske-drezy a musím říct, že spokojenost. Také tam vybírám, ale stále jsem nerozhodná. Ještě chvíli mám, ale budu ráda za každou radu :-) Díky A.

My máme doma nerez a myslím, že je to ještě nepřekonaná klasika. Třeba granitové dřezy jsou sice pěkné, ale jsou s nimi různé potíže. Co tak čtu, tak se nerezu zatím nevyrovnají.

My máme doma granit a slouží moc dobře. Trochu boj byl ze začátku z čištěním, ale existuje spousta triků, jak se map z vodního kamene zbavit. Případně je docela dobrá i tahle čistící pasta.

Před časem jsme rekonstruovali kuchyň a vybrali jsme si gratinový

Já mám již dlouhou dobu nerezový dřez v kuchyni. V nedávném článku jsem narazil na pár pár zajímavých rad , jak prodloužit životnost takových dřezů.

Gratin je samozřejmě vysoce odolný materiál, ovšem existuje několik kombinací v jeho složení. Mívají různé drcené materiály a pojiva, které dávají dřezům požadované vlastnosti. Nedávno jsem četl velice zajímavý článek z__https://eshop-blanco.cz/content/8-granitove-drezy__, kde je přehled jednotlivých typů gratinových dřezů.

Dlouho jsem se rozhodovala, jaký materiál zvolit. Nakonec jsem zvolila gratinový dřez od firmy FRANKE z https://eshop-franke.cz/464-granitove-drezy. A musím přiznat, že jsem s ním nadmíru spokojená. Jen tak něco ho nepoškrábe a s jeho čištěním jsem hotová raz dva. Já ho mám v kombinaci s kamennou deskou a vypadá to fantasticky.

V nedávném článku z https://www.trendo.cz/clanky/jak-vybrat-kuchynskou-baterii-b63 jsem četl pár zajímavých rad, jak správně vybrat baterii k jednotlivým dřezům.

Mě se více líbí ty granitové dřezy... Přeci jenom: https://eshop-sinks.cz/content/8-granitove-drezy, je jich plno různých druhů :) OPriginální kuchyn se dá zařídit hned: ))

Komentáře
Úvodní strana Dřez do kuchyně - nerezový, granitový nebo z přírodního kamene?

Promiňte, ale nemáte nainstalován flash plug-in.copyright © 2010 brána-bydlení.cz
Ochrana osobních údajů | Prohláąení o přístupnosti | Mapa stránek